Second opinion pro lékaře

Jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"?

Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom, Lymfomy a CLL, Myelom, Myeloproliferativní onemocnění, Podpůrná terapie a paliativní péče
22. 3. 2023
» Přehled případů » Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom » Jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"?

Dobrý den, nemáte prosím nějaké tipy z praxe, jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"? Děkuji.

Sdílet

Reakce kolegia: 7

Je to velice individuální co kdo unese, je třeba opatrně nemocnému sdělit situaci, hlavně pakliže to jde informolvat plně rodinu a zvl je velmi vhodné použít tam kde to jde paliativní tým jsou většinou jako např. u nás VFN skvělí a velmi užiteční

Nelze než souhlasit s paní docentkou. Formulaci "ukončuji specifickou hematologickou léčbu" bych nenapsal ani do dokumentace, protože nelze vyloučit, že si to pacient přečte. Jak tyto věci sdělit záleží zejména od Vaší předchozí komunikace s pacientem - vždy se vyplatí nemocného variantu ukončení kurativní léčby připravit a informace dávkovat postupně. Pokud nemáte k dispozici paliativní tým a pacient odmítá myšlenku na domácí hospic (nebo také není k dispozici), tak bych radil podle možnosti nezavírat před nemocným dveře a projevit účast, naplánovat kontrolu, podat transfuze, infuze a podpořit pacienta psychicky...

Jde vždy o velice individuální záležitost, jako univerzální tip lze právě uvést nezbytnost individuálního přístupu ke specifickému pacientovi, nutnost volby správných slov (viz nešťastná formulace "ukončuji specif. hematol. léčbu") a vhodnost spolupráce s paliativním týmem.

MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
MUDr. Pavel Jindra, Ph.D. 22. 3. 2023 16:17

Souhlasím s kolegy,jistě bych konsultoval paliativní tým, není to jednoduché a chce to mít řadu zkušeností.

S uvedenými názory musím souhlasit. Mám zkušenost, že mladí lidé chtějí znát konkrétnější a jasné údaje, které vychází z podložených dat. Současně jde o velmi individuální přístup, kdy informaci by měl podávat lékař , který s pacientem dlouhodobě pracuje.

Pro mě to vždy bývala těžká situace, kdy jsem se nemohl zbavit pocitu selhání či hledání, co jsem kdy mohl udělat jinak a ve stresu jsem pak vše vysypal "natvrdo", abych "měl zkomunikováno".....velmi špatná cesta. Čím déle jsem se o pacienta předtím staral, tím těžší to bývá. Z mé zkušenosti paliativní tým může předem v dlouhodobém setkávání otevírat různá obecně lidská témata, což se v těžkých situacích může osvědčit a tým pak může navázat. Ale největší tíha tohohle rozhovoru zůstává na ošetřujícím hematologovi. Mně v tom těžkém rozhovoru velmi pomohlo znát a držet si základní strukturu (zvláště, když se emoce pacienta přelévají na mě, tak se potřebuji něčeho chytit - vědět, co by mohl být další krok) a zároveň neztrácet autentickou účast (jednoduchá rada, kterou znají psychologové je představa - "jsem jednou nohou u pacienta a druhou nohou pevně u sebe ve své profesní roli").
Základní všude opakovaná a podle mě stále nedoceněná struktura je - 1.udělat si čas a klid v místnosti i své hlavě 2. dát pacientovi možnost odmítnout nebo odložit rozhovor ("je teď vhodná chvíle na....?") 3. jasně a několika slovy říci špatnou zprávu 4. mlčet (!) a čekat na emoce pacienta, které nechám projít a popíšu, co se děje ("je to těžké...", "jste naštvanej....") 5. až poté jednoduše shrnout další praktické kroky.
Školení práce s tichem (a nasloucháním) pro tyhle okamžiky bych potřeboval já a mnoho lékařů také - vše ostatní umíme skvěle.

MUDr. Michal Kouba
MUDr. Michal Kouba 25. 3. 2023 09:08

"Ukončuji...léčbu"
1. krok: vyjasnit si, co vlastně pacientovi chci říct, = co to znamená? Když se ptám kolegů, co znamená "ukončujeme léčbu", dobereme se k tomu, že "léčba přestala fungovat", "...nemůže pomoci", přinesla by neúměrně nežádoucích účinků apod. je to velký rozdíl, řeknu-li "ukončuji léčbu" nebo "léčba přestala fungovat"
2. krok: mám trénink ve sdělování nepříznivé zprávy a navazuji na Dr. Koubu v komentáři výše. Kurzy na vedení strukturovaného rozhovoru o prognóze a sdělení nepříznivé zprávy mají medici na 1.LF nově v rámci povinné výuky (předměty paliativni medicina a vnitřní lékařství)

Klíčové je u předvídatelných trajektorií nemoci si s pacientem včas (!!!) vyjasnit, jak si budeme předávat nepříznivé zprávy. Včas znamená nejlépe tehdy, kdy je pacient a jeho nemoc stabilní, a současně lze očekávát relaps onemocnění.
tip: " v průběhu nemoci bud pro vás mít dobré a někdy méně dobré zprávy, to s sebou tahle nemoc nese. Jak bychom se měli spolu domlouvat, pokud budu mít ne úplně dobré zprávy? " Na tuto přípravu pak mohu navázat: "říkal/a jste mi, že pokud bych měla nějaké důležité/závažné zprávy, řekneme si je otevřeně / společně s vaší partnerkou / apod..

Další případy

Praktik

Nejasné pocení

Pacientka *1962, zdravotní sestra, poměrně vyčerpaná, denní+noční služby, často souběžně (2 zaměstnavatelé), poslední dobou udává stav cca 5x denně trvající stav úplného zpocení těla, jako když poleje, váhu si drží, je úplně bez energie. Somatický ná...

4 16. 4. 2024 Číst více
Hematolog

CNS infiltrace u APL

45letý pacient s APL středního/vysokého rizika (leuko při dg. 5,5 tis./ul, trombo 16 tis./ul), léčen indukcí AIDA, 6 cykly ATO/ATRA a udrž. terapií ATRA. Nyní v relapsu 1,5 roku od dosažení remise. Léčen znovu ATO/ATRA. Před druhým cyklem provedena l...

2 14. 4. 2024 Číst více
Hematolog

Detrakční syndrom

Vážené učené kolegium, pacientka s CML ve studii HALF, ukončila po 7,5 letech Dasatinib, při předposlední kontrole dodatečně přiznala, že již od chvíle snižování dávky má bolesti hlavy, na dop. paní docentky jsem jí dal Prednison, po kterém bolesti n...

2 2. 4. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.