Second opinion pro lékaře

SAA-hypoplastický MDS

Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom
8. 3. 2022

21letý muž přijatý pro pancytopenii (leuko 1,8, Hb 47, trombo 3, v diffu pouze lymfocytoza - 0,77, seg 0,15, mono 0,03, eo ,001). Cytologie BM - hypocelulární s realtivním zmnožením lymfocytů, pouze diskrétní dysplastické změny. Histologie trepanobiospie - hypocelulární dřeň s obrazem útlumu, dif dg. hypoplastický MDS. Cytogenetika - normální karyotyp. (NGS - izolovaná mutace RUNX1- výsledky k dispozici až za 3 týdny po přijetí). Hodnoceno jako VSAA dif.dg. hypoplastický MDS, HLA identický příbuzný nebyl k dispozici, tudíž zahájena kombinovaná imunosupresívní terapie (ATG+CsA+eltrombopag). Po 2 měsících částečná odpověď , nicméně po2 týdnech opět relaps s obrazem VSAA. Mezitím nalezen nepříbuzný dárce a nemocný referován k alogenní SCT (cytogenetika i NGS bez klonálního vývoje) Otázka: jaký je v tomto případě optimální conditioning? Standardní nemyeloablativní jako u SAA (CY +/- Flu) anebo raději částečně myelobalativní s ohledem na RUNX1 mutaci a tedy spíše hypoplastický MDS nežli čistou SAA?

Sdílet

Reakce kolegia: 4

Je pravdou, že mutace RUNX1 je přítomna jak u části MDS tak u AML a má důležitou roli v leukemogenním procesu. Nicméně u pacienta je přítomna hypoplastická kostní dřeň bez expanze leukemického klonu. Zachycení této mutace svědčí pro etiopatogenezu poruchy funkce kostní dřeně, která se může dále měnit - zmizet ale také se objevit další mutační klony (byla by zajímavá informace aktuálního stavu krvetvorby NGS).

Jak tedy léčit: V tomto případě , při současné znalosti selhání imunosupresivní terapie a trvajícím závažném selhání krvetvorby, je vhodné indikovat alogenní nepříbuzenskou transplantaci hematopoetických buněk. Pacient je 21 letý, bez komorbidit a není zřetelná leukemická populace bych šel přímo k transplantaci a zvolil bych standardní přípravný vhodný pro MDS (dle zvyklostí pracoviště například Busulfan + Fludara + ATG...).

Žák

Jde o mladého nemocného bez komorbidit s mutací, která patří mezi prognosticky nepříznivé markery tam kde uvažujeme o hypoplastickém MDS a také k této dg přispívá
Domnívám se, že nemocný je indikovaný k allo transplantaci s neredukovaným standartním přípravným režimem.

S ohledem na přítomnost RUNX1 mutace, která je jednoznačně spojena s nepříznivou prognózou u hematologických malignit bych jednoznačně preferoval standardní conditioning u myeloidních malignit - tedy myeloablativní.

MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
MUDr. Pavel Jindra, Ph.D. 8. 3. 2022 14:22

Mám stejný názor jako kolegové, myslím, že není podstatné, zdali jde o hypoplastický MDS nebo SAA, která se samozřejmě při přítomnosti RUNX1 pravděpodobně vyvine v klomální proliferaci. Taktéž doporučuji urychlené provést alogenní SCT s myeloablativním režimem.

Další případy

Hematolog

CNS infiltrace u APL

45letý pacient s APL středního/vysokého rizika (leuko při dg. 5,5 tis./ul, trombo 16 tis./ul), léčen indukcí AIDA, 6 cykly ATO/ATRA a udrž. terapií ATRA. Nyní v relapsu 1,5 roku od dosažení remise. Léčen znovu ATO/ATRA. Před druhým cyklem provedena l...

2 14. 4. 2024 Číst více
Hematolog

Postup terapie u pacientů starších 60 let s AML s FLT3-ITD mutací

Máme relativně často pacienty s AML s FLT3-ITD mutací (s i bez NPM1), kteří jsou starší 60 let a relativně únosní chemoterapii a i případné alogenní TKB. Diskutujeme u nich o optimální indukční léčbě – 7+3 + midostaurin versus aza-ven? Popřípadě aza-...

3 4. 12. 2023 Číst více
Hematolog

Danazol u myelofibrosy

Vážené kolegium moudrých, VZP mi opakovaně doporučuje léčbu Danazolem u myelofibrosy, dokládají to guidelinami NCCN. Jednou (před lety) jsem to zkusil - bez effektu. Inu se dovoluji zeptati, zda někdo z moudrých Danazol u myelofibrosy (ev. jiné myelo...

8 25. 10. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.