Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Neutropenie

Anémie, cytopenie a vzácné choroby
25. 3. 2024

Dobrý den, prosím o konzultaci - pacientka sportovkyně 24let, s nachlazením se subfebriliemi s diskrétním exantémem na předloktích, nachlazení vč. subfebrilií odezněly, exantém trvá, v lab v KO leukocytopenie s neutropenií: Leukocyty 3,2 10^9/l Neutrofily - abs. poč 1,09 10^9/l, lymfocyt 0,498, ostatní v normě. UZ břicha nedávno pro dyspepsie - v normě.

Lze považovat za reaktivní změny při viroze? Je nutné dovyšetřovat etiologii nebo stačí kontrola v čase za 3-4 týdny? Předchozí KO byl v 1/24 naprosto v normě, nikde necestovala, v medikaci asi 9 měsíců Elicea jinak se s ničím neléčí, má přítele. Děkuji za konzultaci.

Sdílet

Reakce: 5

Děkuji za dotaz, jestli jsem pochopil dobře, je to jediné vyšetření s touto hodnotou (cca před dvěma měsíci normální hodnoty), navazuje na virovy infekt. Předpokládám, že byl proveden ruční diferenciál, pokud ne, doplnit. Provedl bych kontrolu KO + ruční diff, ale časnější - do jednoho týdne. Další postup dle výsledků a vývoje stavu. dr. marek trněný

Dobrý den, děkuji za dotaz. Souhlasím s prof. Trněným ohledně doplnění ručního dif. rozpočtu, možná ale již byl proveden. Klinický průběh nejvíce odpovídá povirové sekundární etiologii. Předpokládám také, že zásoby Fe, folátu a vit B12 jsou v normě. Escitalopram není obvykle příčinou neutropenie, ale nepouštěl bych ho ještě ze zřetele. Kombinace "podivného" byť frustního exantému, neutropenie, věku a pohlaví by mě vedla k tomu, abych se zaměřil i na vyloučení počínajícího syst. onemocnění pojiva, např. SLE. Zejména pokud by se neutropenie spontánně neupravovala.

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Zcela souhlasím s kolegy, určitě doplnit (pokud nebyl) manuální diferenciál, s ohledem na průběh a izolovanou leuko/neutropenii se na prvním místě nabízí etiologie postinfekční po virové infekci, s tou by mohl souviset i exantém (herpesviry?), kontrolu KO vč. strojového a manuálního diferenciálu bych provedla cca za týden. Pokud je etiologie opravdu postinfekční, měl by se KO relativně rychle upravit, v případě přetrvávání či progrese změn je jistě indikováno další dovyšetření. S pozdravem Eva Konířová

MUDr. Eva Konířová
MUDr. Eva Konířová 25. 3. 2024 16:20

Infekce jsou pravděpodobně nejčastější příčinou uvedených změn v krevním obraze. Pravděpodobně na to nebude k dispozici žádná statistika... Paní resp. slečně lze určitě doporučit, aby si krevní obraz pro jistotu nechala zkontrolovat po virózách / infekcích i v budoucnu.

Souhlasím s kolegy, nabízí se sovislost proběhlým infektem, vhodná kontrola za 3 týdny, poikud by nález trval, tak bližší vyšetření (včetně systémového onemocnění).
Čermák

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dřívější kontrolní odběr, který již zcela v normě. Skvělý projekt, šetří čas nám i pacientům, šetří náklady na péči, neodesíláme zbytečně specialistům.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Praktik

Leukopenie

Dobrý den, prosím o radu: pacient ročník 1958, opakovaně má v KO Leukocyty pod normu, v 6/23 bylo 3,8/*10/9, poté po pyridoxinu vzestup na 4,8, nyní leukopenie 3,4, (4/24), resp 3,1*10/9 (5/24). K tomu jsou stejně podlimitní trombocyty, nyní 130*10/9...

3 13. 5. 2024 Číst více
Praktik

Trombocytopenie v těhotenství

Dobrý den, mám v péči gravidní pacientku r. 2003 (již druhá gravidita), u které zjištěna hraniční trombocytopenie - odeslána ke mě jako k PL od gynekologa k dovyšetření. 1/2024 trombocyty 145 x 10.9, nyní 5/2024 v kontrolním odběru 149. Ostatní nález...

2 13. 5. 2024 Číst více
Praktik

Pancytopenie

Vážení, muž *1968 s imobilizující bolestí zad v bederní oblasti. Vyšetřen kompletně na revmatologii, neurologii, se zá general. osteoartróza, PNP DKK, DM výborně komp., výsledky vyš. nevysvětlují zcela potíže, z revmatologie vyloučena příčina. V KO p...

3 2. 5. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.