Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Mnohočetný myelom

Myelom
9. 2. 2024
» Přehled případů » Myelom » Mnohočetný myelom

Pac. r.n. 1964 odeslán k hematolog. vyš. v 7/2020 pro nález paraproteinu IgG kappa 16,10 g/l, 18,72%. V kr. obraze leukocyty 11,4, Hb 131, trombocyty 550 tisíc, k vyloučení event. MPO odeslána mutace JAK, která nezachycena. FCM z PK-0,02% klonálních plazm. buněk, histologie KD prokázala mírnou infiltraci při plazmocytomu. Scinti- MIBI bez lož. změn. Stabil. klin. nález, sledované lab. parametry bez progrese. 6/2023 slabost,únava, váhový úbytek cca 5 kg. Kontrolní scinti-MIBI prokázala patolog. zvýšenou akumulaci radiofarmaka difusního charakteru v kalvě, obratlech, v žebrech obou hemithoraxů, v lopatkách, v pánvi, prox. femurech. Dle LD-CT vyš. popsána drobná ložiska v kalvě, krčních obratlech, v obou lopatách kostí kyčelních. Kontrolní histologie KD bez průkazu přesvědčivé infiltrace maligním nádorem. Pac.sledován i v osteo poradně, kde v obl. L páteře a krčků prox. femurů je kostní denzita v pásmu osteoporosy, vzhledem k věku vyhodnoceno jako osteopenie. Lab.: CB 88, albumin 45, Ca 2,35, urea 4,4, kreatinin 82, beta 2 mikroglobulin 4,47,paraprotein 17,3 g/l, 19,89%, SFLC kappa 70,61, SFLC lambda 14,42 mg/l. KO: leuko 11,7, Hb 131, trombocyty 410 tisíc.

Moje otázka zní, zda je vhodné vzhledem k nálezu na skeletu zahájit u pac. léčbu? Nález na skeletu se nejeví jednoznačně jako osteolytická ložiska, doplněno urolog. vyš. vč. PSA, kde patologie neshledána. Pokusit se o verifikaci kostních ložisek biopsií? Moc děkuji.

Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den,
ta osteolýza je tam popsaná, teď jen nevím, jestli to LDCT je v rámci MIBI nebo bylo dělané CT na skelet ("normální low dose"). Pokud chcete mít úplně jasno, udělejte MR celého těla, popř. pomůže i PET/CT. Jinak jistě k léčbě, jsou-li tam ložiska, což tak vypadá.

Dobrý večer,
souhlasím, že osteolýza je popsaná. Vedou mně k tomu dva nálezy - scinti MIBI bylo negativní 2020 a je pozitivní 2023. Vícečetná osteo ložiska na kalvě popsaná na LD_CT jsou docela patognomická pro MM. Ledaže by z jiných nálezu bylo významné podezření na nějaký solidní nádor. Ve finále by to biopsie rozhodla, ale musel by k ním být významný důvod. Dobrý radiolog osteolytické ložisko rozezná.
A potom jsou tam zavádějící nálezy - "kontrolní histologie KD negativní" v roce 2023 (formulace klasických patologů z roku 2020 - "histologie KD prokázala MÍRNOU infiltraci při plazmocytomu" - mně navozuje smutek). Máme diagnostická kritéria, kde není kategorie "mírná". Není vidět dynamika paraproteinu, což nevylučuje poškození skeletu v čase.
Dokončil bych diagnostiku - máme flow, lze jednoduše stanovit klonalitu, % plazmocytů ve dřeni a take došetřit FISH a cirkulující plazmocyty v periferní krvi pomocí flow. Léčba je indikovaná.

Další případy

Hematolog

Rezistentní indolentní B-lymfom

Dobrý den, rád bych se poradil, jak dále léčit nemocnou, u které byl před 2 let dg. indolentní, CD20- B lymfom, viz. nález z uzliny: vstupní histologie: Mikroskopicky se jedná o fragmentem lymfatické uzliny se zcela ojedinělými reziduálními zárodečný...

4 1. 2. 2024 Číst více
Hematolog

Trizomie chromozomu 15 na plazmatických buňkách

Dobrý den, prosím o konzultaci pacienta, jedná se o muže - 50 let, s ničím se neléčí, odeslán do ambulance pro nález osteolytického ložiska s měkkotkáňovou komponentou kalvy parietálně vpravo. Hodnoty KO + diff v normě, biochemie včetně Ca, P, ELFO b...

1 27. 9. 2023 Číst více
Hematolog

Jak představujete paliativní tým?

V nemocnici paliativní tým působí, ale pacienti mají strach z toho, když by za nimi měl přijít, bude to znamenat konec naděje. Jak představujete paliativní tým? Děkuji.

9 28. 6. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.