Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Zvýšená krvácivost

Trombóza a hemostáza
9. 11. 2023
» Přehled případů » Trombóza a hemostáza » Zvýšená krvácivost

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně zvýšené krvácivosti mého mladého pacienta. Pacientovi je 23 let, léčí se pro ADHD, bere venlafaxin 1-0-0, pregabalin 1-0-0. Nyní více krvácí, spont. z nosu, nyní také se mu stalo po úrazu, kdy se uhodil do kloubu, a měl tam množství krve, které punktovali. Na chirurgii je vystrašili ohledně krvácení atd. Provedli jsem mu odběry krve, kde v KO a koagulaci má mírně zvýšené APTT (APTT - ratio: 1,4 (0,8-1,2);). Chlapec občas pije více alkoholu, dle mého je to také situace, kdy se mu objeví větší krvácení. TK měřen u nás opakovaně normální, na ORL byl vyšetřen. Můj dotaz zní, zda je APTT ještě v širších mezích normy, nebo při takto mírně vyšší hodnotě již k řešení u hematologa a může být problém? Moc děkuji.

Sdílet

Reakce: 4

Pěkný den, pakliže jsou krvácivé (dokonce kloubní) projevy a aPTT R 1,4 je správné provést hematologické vyšetření, minimálně k vyloučení von Willebrandovy choroby, případně i mírného deficitu FVIII, FIX, FXI. Prodloužení aPTT R muže zpusobit i FXII, ale ten by nebyl spojen s krvácením. Stejně tak i lupus antikoagulans, ale ani zde by nebyly typické krvácivé projevy. Jistě je také vhodné v SPC daných léku ověřit, že samy o sobě, nebo v kombinaci nevedou ke zvýšení risika krvácení. Pakliže budou všechna tato vyšetření v normě, budeme společně pátrat dále :-)

Dobrý den,
venlafaxin může negativním vlivem na funkci destiček vést ke krvácivým projevům. Ty mohou být potencovány známou interakcí venlafaxinu s alkoholem (zvýšení toxicity). To by mohlo vysvětlit řekněme slizniční krvácivé projevy. Nemyslím si ale, že tím můžeme vysvětlit prodloužení APTT. Příčina prodloužení APTT by u pacienta s novými krvácivými projevy měla být objasněna (měly by být vyloučeny důvody delšího APTT). V případě průkazu významné prokrvácivé choroby by měla být přehodnocena indikace užívání vanlafaxinem. Informaci o interakci alkohol - venlafaxin by měl pacient opakovaně srozumitelně dostávat.

MUDr. Jaromír Gumulec
MUDr. Jaromír Gumulec 9. 11. 2023 14:13

Dobrý den,
Venlafaxin může snižovat funkci trombocytů + zvýšení efektu s alkoholem. Nicméně pokud aPTT je skutečně mírně prodloužené (není preanalytická chyba), tak doporučuji vyšetření ve spádové hematologické poradně.

Souhlasím s kolegy a doporučuji rovněž vyšetření v hematologické poradně.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Moc děkuji celému kolegiu za cenné rady a konzultaci na dálku. Za promptní reakce a za celý tento projekt. Perfektní směr v komunikaci a spolupráci mez lékaři. Moje první zkušenost s tímto portálem, jsem nadšena.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Hematolog

Vrozený trombofilní stav, st.p.PE a příprava před IVF

Dobrý den, prosím o konzultaci. 30letá pacientka, v roce 2013 prodělala hemodynamicky významnou sukcesivní plicní embolii při HAK / antikoncepci užívala 1 rok, cca 14 dní před příhodou byla změna preparátu/, následně prokázána tromboflebitida VSM a V...

3 15. 5. 2024 Číst více
Praktik

Volba kontracepce

Dobrý den, ráda bych se na Vás, prosím, obrátila s následujícím dotazem. Jedná se o pacientku, žena, 41let, BMI 22, které v 1/2024 byla dg. povrchová žilní trombóza VSM středního rizika, v nevarikózně změněné žíle. Před dg. povrchové žilní trombózy v...

4 14. 5. 2024 Číst více
Praktik

Trombofilní stav

Dobrý den, ráda bych zkonzultovala pacientku r. 1990, t.č. kojící. V osobní anamnéze st.p. splenektomii pro objemnou cystu 2016, Leidenská mutace - st.p. 2x abort. FA: HAK s progesteronem. Alergie nemá. V rodinné anamnéze Leidenská mutace u matky. K...

2 15. 4. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.