Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Torpidní thrombocytemie

Myeloproliferativní onemocnění
18. 12. 2023
» Přehled případů » Myeloproliferativní onemocnění » Torpidní thrombocytemie

Vážené kolegium učených, dovoluji si opět poprositi o radu: Pacient (muž, nar. 1960) s ess. thrombocytemií CALR pos., JAK-2 neg, (dg. 12/2020), ris. f. TEN negativní není hepato-splenomegalie, M-komp. neg. anagrelid od 01/2021 do 08/21 - vedl. účinky (palpitace) - netoleruje hydroxyurea od 08/2021, 01/22 neutropenie gr. 2 asymptom. - po snížení dávky HU ústup Interferon od 05/22 - vzestup transaminas, déletrvající i po vysazení, neutropenie - 07/22 ex 08/22 - 02/23. Od 02/23 vzhledem k výpadku Litaliru busulfan (03-04/23 přerušen), neutropenie gr 2, ukončen 06/23 od 05/23 anagrelid (jiný preparát) - stejné vedl. účinky 08-23 - 11/23 hydroxyurea v nižší dávce - vývin neutropenie od 11/23 jsem zkusil Endoxan, zatím bez většího effektu, neutrofily zatím 1,34. Thrombo stále kolem 1000, ale pokud nasadím cytostatikum, vyvíjí se neutropenie, anegrelidy (různé) netoleruje, po interferonu alterace JT. Vedl. dg. monoklonální B-lymfocytosa (dg. 01/2021), FISH norm. nález, mutace TP53 neg., IgHV mutovaný (IGHV 3-30; 6,5%), bez progresse do CLL, DM 2. typu na PAD, dyslipidemie na fibrátu. Děkuji .

Sdílet

Reakce: 3

Snažil bych se o nejnižší účinnou dávku anagrelidu resp. hydroxyurey na níž by byly nežádoucí účinky snesitelné a stabilizované (např. neutrofily nad 1,0). Ke zvážení je zopakování trepanobiopsie a sonografie sleziny, zda nedochází k vývoji onemocnění.

prof. MUDr. Edgar Faber, CSc.
prof. MUDr. Edgar Faber, CSc. 19. 12. 2023 11:06

Dík za oslovení, účastním se, protože jsem byl požádán, a mám rád diskusi...ale k Vašemu případu. Je zapeklitý - už tím, že se jedná o duplicitu myelo- a lymfoproliferace - není to úplně výjimečné - a tím, jakou léčbu má za sebou. Bylo by možno rozebírat dávkování, popř. a jaké IFN dostával a v jakých režimech. V každém případě, i přes to, že nemá splenomegalii a byť má hran. leukocyty, bylo by možno pomýšlet na JAK2 inhibitory - se začáteční nižší dávkou, popřípadě na jiný interferon, než byl použit, a opět v nižší výchozí dávce a nejlépe i v delším intervalu podání, nebo jak naznačuje prof. Faber, ev. i kombinaci v tolerovaném dávkování, a v každém případě revizi stavu choroby, jak bylo doporučeno, s ev. podrobnějším cytogenetickým vyšetřením stran myeloproliferace. Jen na okraj - případy CALR pozitivní jsou provázeny vyššími počty trombocytů, se současným nižším výskytem trombotických příhod, a někdy i větším vzdorem vůči terapii.

Dobrý den, tak jak navrhuje prof. Penka, vrátil bych se k anagrelidu, a zajistil podávání beta-blokátorem.
A jelikož je ta neutropenie poněkud "divná" u ET (a není-li jen relativní, tj. důsledkem lymfocytózy), požádal bych o 2. čtení původní biopsie zkušeným patologem (Dr Campt Praha Motol, prof. Křen Brno), anebo udělal další.

MUDr. Jiří Schwarz, CSc.
MUDr. Jiří Schwarz, CSc. 20. 12. 2023 17:45

Další případy

Hematolog

49letá pac. s MPN s trombocytou,CALR+, na ANG, s metroragií

Vážené kolegium, prosím o laskavou radu, jak dále pomoci 49leté pacientce, od 12/23 vyšetřována pro trombocytozu: dle trepanu: možnost inicální fáze chron.Ph-neg.MPN s trombocytozou,na 1.m.zvažována PV(červený KO v normě,ale menstruuje),nízká hladina...

4 11. 6. 2024 Číst více
Praktik

Bílá krevní řada po prodělané EBV - nárůst s odstupem

Dobrý den, ráda bych konzultovala parametry bílé krevní řady KOdif. Jedná se o slečnu, věk 16,5 roku, dosud vážněji nestonala, aktivní sportovkyně, rodiče lékaři. Dne 17.4.2024 vyšetřena pro uzlinový syndrom krční a povlaky na tonsilách, serologicky...

3 13. 5. 2024 Číst více
Hematolog

Detrakční syndrom

Vážené učené kolegium, pacientka s CML ve studii HALF, ukončila po 7,5 letech Dasatinib, při předposlední kontrole dodatečně přiznala, že již od chvíle snižování dávky má bolesti hlavy, na dop. paní docentky jsem jí dal Prednison, po kterém bolesti n...

2 2. 4. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.