Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Vysoké hodnoty koagul. f.

Trombóza a hemostáza
7. 3. 2024
» Přehled případů » Trombóza a hemostáza » Vysoké hodnoty koagul. f.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, prosím o stanovisko ke zjištěným lab. odchylkám koagul. ff.; velice děkuji.

39letá pacientka odeslána pro lehčí anémii a snažší tvorbu modřin, užívá Letrox,Maltofer gtt,Vigantol, Velaxin, Mirzaten, Olanzapin. v lab.: snížená saturace transferinu i sFe, ost.parametry met.Fe,B12,B9,TSH,ren.funkce v normě, lehká alterace JT, hypovit.D, v KO:HGB 117 g/l, jinak bez patologie včetně dif. rozpočtu WBC, aptt, PT, TT, fbg, AT, Duke, R-L vše v normě, jiné testy na vyš. hemostázy v naší lab. nemáme.

OA: hematomy spont.: udělá se malá tečka, která se rozleje do větší modřiny, nejvíce na DKK, poprvé cca zima 2023, po drobném říznutí déle krvácí, neguje epistaxe či krvácení z dásní, neguje hypermenoreu, hematurii či melénu; při dříve absolvovaných operacích není údaj o krvácivé komplikaci Vzhledem k norm.výsledku Duke netestována prim.hemostáza, f.XIII 333 %, f.VIII 274 %, aktivita f.VIII 272 %, CRP a FW nezvýšeny Obj. v době vyš. bez zjevných kožních či slizn. krvác. projevů

ZÁVĚR: Provedenými lab. testy nezjištěna příčina tvorby hematomů a delšího krvácení drobných poranění * vliv medikace - trombocytopathie ?,vaskulopathie ?? Lehká anémie normocytární, sideropenie - v.s. kombin.terapie (nutričně, hepatopathie, menstr.ztráty) * parciální zlepšení * dle dok.: GSK 2/23 bpn, gynekol. 1/23 bez příčin krvácení, stolice na okult. krvácení r. 2022 negativní není hematurie; negativní kalprotektin, negativní testy na celiakii, menstr. a hemeroid.ztráty? Polymorfní stesky (otoky, suchost rukou, zácpa, asteniue..)? jen v důsledku psychiatr. medikace Lehká hepatopathie - polékové? Deficit vit.D??? (přes údaj o užívání Vigantolu 2x týdně 25 kapek), klesá od 9/2022 Autoimunitní thyreoiditis, komp.hypothyreosa Sledována v kardiolog. poradně - zprávu nemám k dispozici. Depresivní syndrom s poruchou příjmu potravy Ovariální cysty, děložní myom - CT břicha 12/2022 St.p. infundilotomii l.sin., chron. sinusitis 8/2022 (bez údaje o nadměrném krvácení) Nikotinismus Alergie na Melatonin a asi na PNC antibiotika - anamn. Děkuji.

Sdílet

Reakce: 3

Dobrý den,
domnívám se, že drobné kožní krvácivé projevy jsou důsledkem poruchy funkce destiček navozené užíváním venlafaxinu podobně jako "jaterní" testy mohou být dílem třeba mirtazapinu. Jakou roli hraje léková interakce všech užívaných léků je otázka na klinické farmakology, třeba pana dr. Suchopára. Vzhledem k normální hodnotě FVIII (aktivita i antigen) je deficit vWF nepravděpodobný. Vyšetření funkce destiček alespoň na PFA 100 (nebo 200) a nebo agregace destiček po obvyklých induktorech by mohlo být užitečné. V léčbě je třeba porovnat užitečnost léčby antidepresiva a závažnost krvácivých projevů.

MUDr. Jaromír Gumulec
MUDr. Jaromír Gumulec 8. 3. 2024 07:51

Dobrý den, přikláním se také k došetření primární hemostázy, ev. i vWD markerů už jen vzhledem k diskrepanci mezi údajem krvácení po drobných "říznutích" a bezproblémového průběhu prodělaných operací. S ohledem na dg. psychiatrického onemocnění, (vzhledem k th se jedná asi o závažnější problém), je nutno vyloučit rovněž sebepoškozování. Stran lékových interakcí bych také doporučoval dr. Suchopára, i když se na první pohled nezdá, že by měla být příčinou zmíněných projevů.

Dobrý den. Souhlasím s kolegy. Jinak Duke je velmi necitlivý test. U nás ho neprovádí. Doporučuji Rumpel-Leede, PFA 100 a pro kompletaci i vonWf aktivita. Pokud bude vše ok, pak je to dále v kompetenci psychiatra. Existuje možnost sebeposkozovani a existuje i psychogenni purpura.

Další případy

Hematolog

Sticky platelet syndrom - gravidita

26letá pacientka, nyní 1. gravidita, aktuálně 11. týden, nekomplikovaná. Pacientka odeslána gynekologem k vyloučení sticky platelet syndromu vzhledem k pozitivní rodinné anamnéze. Sestra této pacientky prodělala ve 27 letech idiopatickou distální tro...

3 11. 7. 2024 Číst více
Internista

Pokračování antikoagulační léčby

25letý muž minulé léto po návratu z dovolené z Chorvatska (autem) resuscitován pro oběhovou zástavu při masivní plicní embolii. Trombofilní stav Leiden u jeho sestry, u samotného pacienta trombofilní stav neprokázán. Po oběhové zástavě pomalá rekonsv...

2 1. 7. 2024 Číst více
Hematolog

Trombocytosa

Žena 30 let RA: matka diabetes, otec matky diabetes, stran hematolog onem bezvýznamná OA:2009 cholecystectomie, 2020 hypertenzní nemoc, 2021 GSK inkompetence kardie axiální hiátová hernie, 8/2021 ureterolithiasis vlevo, 2023 diabetes mellitus NO: dlo...

4 27. 6. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.