Dobrý večer, ráda bych se zeptala co si myslíte o pacientce r.75, která k nám byla odeslána pro náhodně zjištěné vysoké DD/ v rámci placené dárkové poukázky na preventivní vyšetření/s hodnotou 21 u nás hodnota nad 6mg/l /norma do 0,20/ opakovaně, paní je asymptomatická, již měla vyloučenou TEN - UZ žil, CT angio plic, dále proveden onkologický screening včetně CT krk až inguiny taktéž bez nálezu, vyloučeno systémové onemocnění, antifosfolipidový syndrom. Paní se léčí pouze s hypertenzí. Nemá absolutně žádné potíže, jen chce zjistit, proč má tak vysokou hodnotu DD. Vyloučení malignity, TEN , systémového onem. je pro ni nedostačující. Není obézní a je nekuřačka. Jaký by byl Váš postup. Předem děkuji za nápady.
Reakce: 4
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
U starších osob je třeba hodnotu koncentrace D-dimeru upravit dle výše věku, horní hranice je věk x 10, zde tedy 750 mg/l.
Podle toho, co píšete, je již poměrně extensivně vyšetřena a nemělo by jí akutně hrozit závažné risiko. Souhlasím s doc Dulíčkem, že primárně by bylo vhodné vyšetřit D dimery v jiné laboratoři, optimálně bez nutnosti transportu vzorku (tedy např pozvat pacientku do "jiné" nemocnice a provést čerstvý odběr a statim vyšetření s cíleným vyloučením preanalytické chyby). Pokud nejsou další známky aktivace koagulace (snížení Thc, nižší Fbg a podobně) neměl by mít nález bezprostředně velký význam a vyžadoval by jen sledování v čase.

..co více ještě říci, než již bylo řečeno. K opakování vyšetření je třeba nejen ev. jiné laboratoře a u pacientů asymptomatických a skrz naskrz prošetřených i časového odstupu a standardních podmínek odběru, jak již bylo zmíněno. A možná doporučení jiných dárků, než jsou tyto. Mohou mít omezený charakter a někdy jiný dopad, než mají dárky mít.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Moc děkuji za komentáře, paní má DD několikrát verifikovány v naší laboratoři čili preanalytická fáze vyloučena, zkontrolujeme s delším časovým odstupem a paní jsme vysvětlili, že to byl dar nedar:-)
Tazatel byl s doporučeními spokojenDalší případy
Protein C a S
Dobrý den. Pacientka ve 31.tt gravidity prodělala TIA. Ještě za gravidity zjištěno lab snížení proteinu C a S, po ukončení šestinedělí (stále kojí) provedena kontrola, PC 61% (v 31.tt 42 %) a free PS 83% (31.tt 43%). Medikuje Clexane 0.4 ml 1x denně....
Tromboza v. portae
Pekne pozdravujem vazene kolegium, chcela by som sa spytat na Vas nazor na antikoagulacnu liecbu NOAKOM trombozy v. portae vs. v terene Ci hepatis . 1. Prosim je indikovana dozivotna liecba NOAKOM u pacientky s Ci hepatis, portalnou hypertenziou (spl...
CALR positivní ET x gravidita
Vážené kolegium, mám mladou pacientku (32 let) s CALR positivní ET, v minulosti léčena anagrelidem a pro netoleranci interferonem. Nyní v rámci úsilí o graviditu léčba přerušena, od té doby dochází k postupnému vzestupu thrombo - poslední hodnota je...
Dobrý den, vzhledem k tomu, že jsem se již několikrát s touto situací setkal, tak prvním doporučením bylo stanovit D dimer v jiné laboratoři, které obvykle situaci objasnilo. Jinak je velice extenzivně vyšetřena, takže i kdyby D dimer byl vyšší, tak bych to jen zkontroloval v čase.