Second opinion pro lékaře

Vysoké DD bez nálezu TEN

Trombóza a hemostáza
24. 1. 2023
» Přehled případů » Trombóza a hemostáza » Vysoké DD bez nálezu TEN

Dobrý večer, ráda bych se zeptala co si myslíte o pacientce r.75, která k nám byla odeslána pro náhodně zjištěné vysoké DD/ v rámci placené dárkové poukázky na preventivní vyšetření/s hodnotou 21 u nás hodnota nad 6mg/l /norma do 0,20/ opakovaně, paní je asymptomatická, již měla vyloučenou TEN - UZ žil, CT angio plic, dále proveden onkologický screening včetně CT krk až inguiny taktéž bez nálezu, vyloučeno systémové onemocnění, antifosfolipidový syndrom. Paní se léčí pouze s hypertenzí. Nemá absolutně žádné potíže, jen chce zjistit, proč má tak vysokou hodnotu DD. Vyloučení malignity, TEN , systémového onem. je pro ni nedostačující. Není obézní a je nekuřačka. Jaký by byl Váš postup. Předem děkuji za nápady.

Sdílet

Reakce: 5

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jsem se již několikrát s touto situací setkal, tak prvním doporučením bylo stanovit D dimer v jiné laboratoři, které obvykle situaci objasnilo. Jinak je velice extenzivně vyšetřena, takže i kdyby D dimer byl vyšší, tak bych to jen zkontroloval v čase.

U starších osob je třeba hodnotu koncentrace D-dimeru upravit dle výše věku, horní hranice je věk x 10, zde tedy 750 mg/l.

Podle toho, co píšete, je již poměrně extensivně vyšetřena a nemělo by jí akutně hrozit závažné risiko. Souhlasím s doc Dulíčkem, že primárně by bylo vhodné vyšetřit D dimery v jiné laboratoři, optimálně bez nutnosti transportu vzorku (tedy např pozvat pacientku do "jiné" nemocnice a provést čerstvý odběr a statim vyšetření s cíleným vyloučením preanalytické chyby). Pokud nejsou další známky aktivace koagulace (snížení Thc, nižší Fbg a podobně) neměl by mít nález bezprostředně velký význam a vyžadoval by jen sledování v čase.

..co více ještě říci, než již bylo řečeno. K opakování vyšetření je třeba nejen ev. jiné laboratoře a u pacientů asymptomatických a skrz naskrz prošetřených i časového odstupu a standardních podmínek odběru, jak již bylo zmíněno. A možná doporučení jiných dárků, než jsou tyto. Mohou mít omezený charakter a někdy jiný dopad, než mají dárky mít.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Moc děkuji za komentáře, paní má DD několikrát verifikovány v naší laboratoři čili preanalytická fáze vyloučena, zkontrolujeme s delším časovým odstupem a paní jsme vysvětlili, že to byl dar nedar:-)

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Angiolog

Dlouhodobá antikoagulační terapie, faktor VIii

Dobrý den, prosim o Váš názor na nutnost dlouhodobé antikoagulační terapie. Pacientka roč. 1963, anam 1 provokovane (HAK, kuřáctví) bércové HŽT v r. 2009, zjištěna mutace fa V,heterozygot. V roce 2011 povrchová flebitis VSP, od té doby ponechána na t...

3 30. 3. 2023 Číst více
Hematolog

Antikoagulační léčba u pacientky s TEN a pozitivitou antifosfolipidových protilátek

Prosím o doporučení ohledně typu a délky antikoagulační terapie. Pacientka 67 let, v 06/22 plicní embolie l.dx, low risk , předcházel infekt Covid 19 (bez pneumonie), flebotromboza vyloučená, oncosreening negat, zjištěn F II Prothrombin G20210A heter...

4 22. 3. 2023 Číst více
Hematolog

Podání koncentrátu faktorů u 17leté pacientky s vWD typ 1 před stomatologickým výkonem

Je před stomatologickým výkonem u mladé dívky (17 let) s vWD typ 1 (hladina vWF kolem 30%) třeba podání koncentrátu faktorů, nebo stačí jen hemostyptika a antifibrinolytika? Má před sebou extrakci 2 molárů a pak nasazení dlouhodobých permanentních ro...

3 22. 3. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.