Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Vliv anti-TNFα na progresi PMF

Myeloproliferativní onemocnění
5. 1. 2024
» Přehled případů » Myeloproliferativní onemocnění » Vliv anti-TNFα na progresi PMF

Vážené kolegium, přeji vše nejlepší v novém roce. Zároveň prosím o Váš pohled na vliv biologické terapie revmatologického onemocnění na progresi primární myelofibrózy, ev. riziko trombózy. Pacient 49 let s Bechtěrevovou chorobou dg. před 15 lety, 4 roky na terapii adalimumabem, st.p. iCMP 8/23, etiol. dle neurologa v.s. aterotrombotická, ASA v medikaci. 12/23 dg. PMF, CALR +, JAK 2 negat, dle histologie pokročilá primární myelofibróza (PMF-2), splenomegalie 157mm, Hb 112 g/l, PLT 530x10.9/l, 2% blastů v PK, bez B symptomů (DIPSS-1). Vyšetření přídatných trombofilních rizik vč. mutací FV a FII negat. Po stanovení dg. PMF byl revmatologem adalimumab z obavy negativního vlivu na hematol. onemocnění vysazen.

Opravdu představuje terapie anti-TNFα při PMF vyšší riziko než samotné aktivní revmatologické onemocnění? Velmi děkuji.

Sdílet

Reakce: 3

Díky za zajímavý dotaz i přání a rovněž přeji úspěšný rok 2024. Co se týče daného dotazu, není překvapivá obava před ev. nepříznivým ovlivněním jednoho onemocnění při léčbě druhého léky, které si vydobývají místo v našich postupech a kde zkušenosti získáváme. Je známo, že je léčba anti-TNF preparáty provázena zejména infekčními komplikacemi, ale může být spojena i s provokací především lymfoproliferací a na druhou stranu může být i příčinou pancytopenií. Z druhé strany však může být přerušení úspěšně léčeného závažného onemocnění, kterým Bechtěrevova choroba (a zejména u mladých lidí) je, provázeno zhoršením se závažnými důsledky. Je pravda, že probíhají studie, které se zabývají spojitostmi mezi malignitami a chronickými zánětlivými procesy vč. autoimunitních a možnostmi jejich souběžného ovlivnění. A jednou z takových prací, dokonce již více než 10 let staré, je citace, která udává i příznivý účinek adalimumabu na myelofibrozu ve smyslu snížení závislosti na transfuzích (Ong A et al. Reversal of Transfusion Dependence by Tumor Necrosis Factor Inhibitor Treatment in a Patient With Concurrent Rheumatoid Arthritis and Primary Myelofibrosis. J Clin Rheum 2011; 17(4):p 211-213). V daném případě bych neviděl podání adalimumabu jako vysloveně kontraindikované, ale ke zvážení, co je závažnějším problémem k řešení a v případě jeho ponechání, bedlivou kontrolu stavu nejen revmatologem, ale i hematologem samozřejmě. Myslím, že podobný případ měla i kolegyně MUDr. Miroslava Palová, Ph.D. v Olomouci.

Prof. Penka to napsal krásně, není moc co dodat. Snad jen, že TNF-alfa patří k těm prozánětlivým cytokinům, o kterých se hovoří ve vztahu k rozvoji fibrózy u PMF (byť asi víc o TGF-beta), takže teoreticky může být vhodný i pro léčbu PMF (viz citace udaná prof. Penkou). Takže bych se moc nebál. Nicméně bylo by dobře kontaktovat i ordinujícího revmatologa, zda dokáže blíže konkretizovat, specifikovat svou obavu před podáváním Humiry u PMF. Nevím, je-li pac. čímsi léčen na PMF (krom ASA) - myslím, že ani interferon či anagrelid by neměly vadit. Při ruxolitinibu by bylo zapotřebí asi velké opatrnosti.

MUDr. Jiří Schwarz, CSc.
MUDr. Jiří Schwarz, CSc. 5. 1. 2024 16:46

Kolegové podali vyčerpávající odpověď, asi nemám co dodat, kromě poznámky, že nemám informace o pacientovi dr. Palové (která je aktuálně na mateřské dovolené) ale pokusím se zjistit, o kterého pacienta se jedná a v jakém stavu aktuálně je.

Další případy

Hematolog

Aspirin + cytoredukce u low a intermediate risk MPN

Vážené kolégium, ráda bych se zeptala na užívání ASA v kombinaci s cytoredukcí u low risk a intermediate risk ET a PV. Dle jednotlivých prognostických systémů u ET: ELN, IPSET-Th, IPSET a u PV: ELN, IPSS, není úplně jasné jestli pacient s nutností cy...

4 7. 1. 2025 Číst více
Internista

Nejasná elevace nezralých granulocytů

NO: Pacient (1964) s diagnozou Tu močového měchýře, invazívní uroteliální karcinom, St.p.ureteroileostomii dle Brickera. St.p.4 seriích CT CBDCA + Gemcitabin 6-8/22, St.p.radikální RT na pánev 65 Gy/35fr – 5.10.-23.11.2022, tč. udržovací terapie avel...

3 4. 12. 2024 Číst více
Hematolog

Venepunkce vs. terapie interferonem

Dobrý den, ráda bych poprosila o odborný názor stran léčby pacienta s polycytemia vera. Předem děkuji. Pacient nar. r.1971 (52 let) sledovaný pro polycytemia vera od r. 2016, od 2016-2022 prováděny opakované venepunkce cca a každých 1,5 měsíce. V 9/2...

3 4. 11. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.