Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Preanalytika INR - korekce citrátu ve zkumavce

Trombóza a hemostáza
24. 5. 2023
» Přehled případů » Trombóza a hemostáza » Preanalytika INR - korekce citrátu ve zkumavce

Obrátili se na mě kardiologové s dotazem od pacienta sledovaného se srdeční zkratovou vadou (Eisenmengerův syndrom) a stabilně vysokým hematokritem kolem 0,70, plicní hypertenzí, antikoagulován warfarinem z kardiologické indikace (plicní hypertenze??), předpokládám bez anamnézy tromboembolie či fibrilace síní. Tento pacient byl údajně zvyklý když pobýval/bydlel v Olomouci a Praze (bližší podrobnosti mi nejsou známy), že mu v rámci odběru INR ze žíly korigovali vzhledem k HTK objem citrátu ve zkumavce a to samé požaduje i po nás - zatím s požadavkem neuspěl v okolních laboratořích ani v poblízké fakultní nemocnici. Víme, že existují vzorečky ke korekci objemu citrátu ale nikdy jsme to nepoužili (v manuálu u našeho koagulometru ACL Top o vysokém HTK nepíšou nic, u CoaguCheku věta "rozmezí hemotokritu mezi 15 a 55% výsledky testu významně neovlivňuje").

Provádíte opravdu někdo tuto náročnou proceduru? a přidáváte pak citrát do zkumavky před či po odběru? nebo píšete nějaký komentář k výsledku? Přiznám se, že osobně jsem tomuto tématu nikdy nevěnoval pozornost. Děkuji.

Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den,
Htk 0,7 má jistě vliv na hodnotu INR, protože ve vzorku je méně plazmy, tudíž nadbytek citrátu a následně nepoměr s Ca.
Doporučuji:
1/ zeptat se v laboratoři (ích), kde pacient byl monitorován
2/ Projít se tyto práce, kde najdete odpověď
* Marlar R.A., Potts R.M., Marlar A.A. Effect on routine and special coagulation testing values of citrate anticoagulant adjustment in patients with high
hematocrit values. Am. J. Clin. Pathol. 2006;126(3):400–405.
* WHO Expert Committee on Biological Standardization . World Health Organization Technical Report Series; 1999. Guidelines for thromboplastins and plasma used to monitor oral anticoagulant therapy; p. 889.
* Adcock D.M., Kressin D.C., Marlar R. Minimum specimen volume requirements for routine coagulation testing, dependence on citrate concentration. Am. J. Clin. Pathol. 1998;105(9):598–599.
* Mackie I., Cooper P., Lawrie A., Kitchen S., Gray E., Laffan M. British Committee for Standards in Haematology. Guidelines on the laboratory aspects of
assays used in haemostasis and thrombosis. Int J Lab Hematol. 2013;35(1):1–13.

3/ zeptat se specialistů v této oblasti: Dr. Hrachovinová, ÚHKT, Dr. Malíková, Trombotické centrum Praha, Mgr Prudková, OKH Brno, Bohunice.

Dobrý den,
souhlasím s doc. Dulíčkem, sám jsem ještě probíral celý problém s našimi specialistkami v koagulační laboratoři, kde máme postup následující:
nejdříve je nutné vyšetřit aktuální krevní obraz pacienta a podle výsledku HCT připravit zkumavku s citrátem, do které se odebere krev pro koagulační vyšetření - při HCT nad 55 % citrát ze zkumavky odebíráme s nastavením jeho obsahu dle vzorce - Vcitr. = [1,85*10-3] * [100 - HCT (%)] * [Vkrve (ml)]. Rovněž doporučuji i konzultace dalších laboratoří, které mohou přispět dalšími zkušenostmi a zvyklostmi.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji moc za rychlou radu. Doporučení jsme začlenili do naší pracovní instrukce o protrombinovém testu ať můžeme výpočet kdykoliv v budoucnu použít,
protože takoví pacienti se objeví jednou za mnoho let - předpokládám že nebudeme provádět rutinně při určitém hematokritu.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Hematolog

49letá pac. s MPN s trombocytou,CALR+, na ANG, s metroragií

Vážené kolegium, prosím o laskavou radu, jak dále pomoci 49leté pacientce, od 12/23 vyšetřována pro trombocytozu: dle trepanu: možnost inicální fáze chron.Ph-neg.MPN s trombocytozou,na 1.m.zvažována PV(červený KO v normě,ale menstruuje),nízká hladina...

3 11. 6. 2024 Číst více
Jiná

Akutní uzávěr tepen LDK, embolectomie - pokračování antikoagulační léčby - kumarin či DOAC

Pacient ve svých 60 letech v r. 2022 operován pro akutní uzávěr tepen LDK - embolectomie AFS,AFP AP. Nekuřák, hypertonik. Provedená vyšetření nevysvětlila etiologii - opakovaně episodní ekg záznamník, jícnové echo, rtg plic, UZ břicha, UZ žil DKK . P...

2 30. 5. 2024 Číst více
Hematolog

Vrozený trombofilní stav, st.p.PE a příprava před IVF

Dobrý den, prosím o konzultaci. 30letá pacientka, v roce 2013 prodělala hemodynamicky významnou sukcesivní plicní embolii při HAK / antikoncepci užívala 1 rok, cca 14 dní před příhodou byla změna preparátu/, následně prokázána tromboflebitida VSM a V...

3 15. 5. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.