Second opinion pro lékaře

Preanalytika INR - korekce citrátu ve zkumavce

Trombóza a hemostáza
24. 5. 2023
» Přehled případů » Trombóza a hemostáza » Preanalytika INR - korekce citrátu ve zkumavce

Obrátili se na mě kardiologové s dotazem od pacienta sledovaného se srdeční zkratovou vadou (Eisenmengerův syndrom) a stabilně vysokým hematokritem kolem 0,70, plicní hypertenzí, antikoagulován warfarinem z kardiologické indikace (plicní hypertenze??), předpokládám bez anamnézy tromboembolie či fibrilace síní. Tento pacient byl údajně zvyklý když pobýval/bydlel v Olomouci a Praze (bližší podrobnosti mi nejsou známy), že mu v rámci odběru INR ze žíly korigovali vzhledem k HTK objem citrátu ve zkumavce a to samé požaduje i po nás - zatím s požadavkem neuspěl v okolních laboratořích ani v poblízké fakultní nemocnici. Víme, že existují vzorečky ke korekci objemu citrátu ale nikdy jsme to nepoužili (v manuálu u našeho koagulometru ACL Top o vysokém HTK nepíšou nic, u CoaguCheku věta "rozmezí hemotokritu mezi 15 a 55% výsledky testu významně neovlivňuje").

Provádíte opravdu někdo tuto náročnou proceduru? a přidáváte pak citrát do zkumavky před či po odběru? nebo píšete nějaký komentář k výsledku? Přiznám se, že osobně jsem tomuto tématu nikdy nevěnoval pozornost. Děkuji.

Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den,
Htk 0,7 má jistě vliv na hodnotu INR, protože ve vzorku je méně plazmy, tudíž nadbytek citrátu a následně nepoměr s Ca.
Doporučuji:
1/ zeptat se v laboratoři (ích), kde pacient byl monitorován
2/ Projít se tyto práce, kde najdete odpověď
* Marlar R.A., Potts R.M., Marlar A.A. Effect on routine and special coagulation testing values of citrate anticoagulant adjustment in patients with high
hematocrit values. Am. J. Clin. Pathol. 2006;126(3):400–405.
* WHO Expert Committee on Biological Standardization . World Health Organization Technical Report Series; 1999. Guidelines for thromboplastins and plasma used to monitor oral anticoagulant therapy; p. 889.
* Adcock D.M., Kressin D.C., Marlar R. Minimum specimen volume requirements for routine coagulation testing, dependence on citrate concentration. Am. J. Clin. Pathol. 1998;105(9):598–599.
* Mackie I., Cooper P., Lawrie A., Kitchen S., Gray E., Laffan M. British Committee for Standards in Haematology. Guidelines on the laboratory aspects of
assays used in haemostasis and thrombosis. Int J Lab Hematol. 2013;35(1):1–13.

3/ zeptat se specialistů v této oblasti: Dr. Hrachovinová, ÚHKT, Dr. Malíková, Trombotické centrum Praha, Mgr Prudková, OKH Brno, Bohunice.

Dobrý den,
souhlasím s doc. Dulíčkem, sám jsem ještě probíral celý problém s našimi specialistkami v koagulační laboratoři, kde máme postup následující:
nejdříve je nutné vyšetřit aktuální krevní obraz pacienta a podle výsledku HCT připravit zkumavku s citrátem, do které se odebere krev pro koagulační vyšetření - při HCT nad 55 % citrát ze zkumavky odebíráme s nastavením jeho obsahu dle vzorce - Vcitr. = [1,85*10-3] * [100 - HCT (%)] * [Vkrve (ml)]. Rovněž doporučuji i konzultace dalších laboratoří, které mohou přispět dalšími zkušenostmi a zvyklostmi.

Další případy

Hematolog

Příprava pacientky k IVF s recid. aborty a hraniční pozit. protilátek proti annexinu V

Prosím o Váš názor a doporučení. Pacientka 27 let, obézní, OA: s ničím se neléčí, trombozu ani PE nepřekonala. Odeslána z gynekologie pro recidivující potraty v 1. trimestru gravidity po opak. IVF -KET- celkem 5x, spontánně nikdy neotěhotněla, odeslá...

3 14. 5. 2023 Číst více
Hematolog

Nejednoznačné výsledky LA u 21leté pacientky

Vážení kolegové, 9/22 jsem vyšetřila 21letou pac., indikace pozitivní RA na trombofil.stav, dosud pac. nemá žádné obtíže ani ve smyslu TEN ani ve smyslu krvácení, u pac. byla zjištěna heterozygotní mutace f.V Leiden, dostala stand.poučení, je nekuřač...

4 29. 4. 2023 Číst více
Hematolog

HŽT DK- vznik na androgenní léčbě mužské neplodnosti

Mám androgenní léčbu mužské neplodnosti brát jako stejné riziko vzniku HŽT jako hormonální antikoncepce u žen? Muž , r.1975 na léčbě Fertilan, Egistrozol, Clostilbegyt , Arginmax Dg: HŽT VFS a VP vlevo-th. Pradaxa , Primární TS mutace Prothrombin het...

4 6. 4. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.