Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Jedná se primárně o hematologické onemocnění?

Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom
7. 6. 2024
» Přehled případů » Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom » Jedná se primárně o hematologické onemocnění?

Nemocný, muž, ročník 1966 zde vyšetřen v rámci preventivní prohlídky.

OA: 2021 covid 19 bez nutnosti hospitalizace - poté intolerance zátěže, ztížení dýchání, doplněno plicní vyšetření se závěrem long-covid, kardiologické vč. CT-koronarografie, bpn, stav upraven, běžnou zátěž toleruje, od té doby naší péči nevyhledal, na další kontroly k disp. odborníkům se nedostavoval.

FA: emanera 20mg
Alergie pylová NO: nemocný udává poránu hořko v ústech, hnědé sliny spíše barvy čaje, výraznější únavu, noční pocení, dyspepsie, bolesti za hrudní kostí, bez melény, bez hematemézy, břicho nebolestivé, ale undulující.

Na základě obtíží objednáno SONO břicha, GFSK, zajištěn terapií PPI, kompletní laboratorní odběry.

V laboratorních odběrech se objevuje leukocytóza, doplněn diferenciální rozpočet, výsledky provedených odběrů přikládám.

Dotaz: vzhledem k leukocytóze, přítomnosti blastů v periferní krvi, může se jednat o primárně hematologické onemocnění, prosím o event. návrh dalšího postupu, dovyšetření. Děkuji!

Přílohy:
Sdílet

Reakce: 4

Primární hematologické onemocnění je vysoce suspektní. Je třeba pacienta odeslat ke specializovanému hematologickému vyšetření v řádu dnů. Z uvedených parametrů nelze vyloučit lymfo- ani myeloproliferativní onemocnění. V prvním kroku je třeba doplnit imunofenotypizační vyšetření periferní krve a opakovat vyšetření KO s diferenciálním rozpočtem v hematologickém centru.

V souhlase s panem doc. Šálkem - doporučuji ke specializovanému hematologickému vyšetření.
Přítomnost leukocytózy a blastických buněk v obvodové krvi je alarmující a doporučuji domluvit vyšetření co nejdříve nejlépe v příštím týdnu (11.6. 24).

Sdílím názor svých kolegů - jednoznačná vysoká suspekce na hematologickou malignitu s nutností vyšetření ve specializovaném centru, pokud je k dispozici průtoková cytometrie, tak lze v prvním kroku k bližší orientaci provést imunofenotypizaci z periferní krve a samozřejmě se podívat na diff mikroskopicky.

MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
MUDr. Pavel Jindra, Ph.D. 7. 6. 2024 12:18

Pacient musí být ihned vyšetřen na hematologickém pracovišti, další vyšetřování u Vás je jen ztráta času, při takovém nálezu je samozřejmě třeba předat nemocného na specializované pracoviště.
Čermák

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, děkuji moc za rychlé reakce. Na základě doporučení je nemocný objednán k vyšetření na UHKT na úterý 11.6.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Hematolog

CNS infiltrace u APL

45letý pacient s APL středního/vysokého rizika (leuko při dg. 5,5 tis./ul, trombo 16 tis./ul), léčen indukcí AIDA, 6 cykly ATO/ATRA a udrž. terapií ATRA. Nyní v relapsu 1,5 roku od dosažení remise. Léčen znovu ATO/ATRA. Před druhým cyklem provedena l...

2 14. 4. 2024 Číst více
Hematolog

Postup terapie u pacientů starších 60 let s AML s FLT3-ITD mutací

Máme relativně často pacienty s AML s FLT3-ITD mutací (s i bez NPM1), kteří jsou starší 60 let a relativně únosní chemoterapii a i případné alogenní TKB. Diskutujeme u nich o optimální indukční léčbě – 7+3 + midostaurin versus aza-ven? Popřípadě aza-...

3 4. 12. 2023 Číst více
Hematolog

Danazol u myelofibrosy

Vážené kolegium moudrých, VZP mi opakovaně doporučuje léčbu Danazolem u myelofibrosy, dokládají to guidelinami NCCN. Jednou (před lety) jsem to zkusil - bez effektu. Inu se dovoluji zeptati, zda někdo z moudrých Danazol u myelofibrosy (ev. jiné myelo...

7 25. 10. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.