Dobrý den, ráda bych vás požádala o konsultaci a doporučení dalšího postupu. 74-letý muž odeslán k došetření pro pancytopenii ( Hb 91, leu 1.5, tro 51). V anamnéze stp.totální prostatectomii pro Ca prostaty 3/12 a následné radioterapii ( do 2/13), dále v anam. chron.VAS, -stp.operaci hernie disku L4-L5 v r.89, stp.fr.Th 11-L1, osteopenie dle denzito. Dle histologie z TB hypocelulární KD, dysplastické rysy ve všech 3 řadách s fibrotizací MF2 se zmnožením CD34+ blastů na 10-15%- uzavřeno jak MDS s excesem blastů EB-2, hypocelulární forma, dle anam.vs.postterapeutický MDS. Cytogeneticky nalezen klon buněk s trizomií chromosomu 8-potvrzeno FISH. Delece 5q, 7q ani 20q nebyla metodou FISH nalezena. Pacient s klin.projevy anemického syndromu ( únava, slabost), jinak bez infektů či zn.krvácení, pán velmi vitální a aktivní. Poslední KO: Hb 72, leu 1.3, tro 57- aplikovány 2 TU ERD.
Reakce: 4
Dobrý den
Jedná se o staršího pacienta s MDS a excesem blastů 2 s fibrotizací kostní dřeně. V anamnéze je uvedena radioterapie - předpokládám , že šlo o lokální ozáření.
Celkově tento stav lze hodnotit jako nepříznivý (IPSS2). Biologický stav pacienta a jeho přístup je hodnocen jako příznivý.
V této situaci je velmi důležité vyhodnotit celkový stav pacienta včetně komorbidit a podle toho směřovat léčbu.
Možnosti:
A. supportivní a substituční terapie je v každém případě indikována
B. byla by indikována léčba azacitidinem , ale lze očekávat nízkou dřeňovou rezervu a protrahované cytopenie. Nicméně by asi bylo možné vyzkoušet.
C. otázka alogenní transplantace po navození dosažení redukce blastů pod 5% je do určité míry diskutabilní vzhledem k věku
D. zařazení do studijního protokolu v kombinaci venetoklax a azacitidin asi nebude možné vzhledem k míře fibrozy a hypocelularitě dřeně (současně nevím zda je v ČR k dispozici)
Závěr: Takže v této situaci bych se přikláněl k doporučení uvedená pod bodem A. Možná bych zvažoval podání Azacitidinu (tedy pod B).
Další přístup by se odvíjel od odpovědi stavu pacienta.
( V uvedených informacích mi chybí údaj jak byla kontrolována remise karcinomu prostaty - vycházím ve svých návrzích z toho, že Ca prostaty je v remisi)
Jde o jednozančně nepříznivou prognózu, předpokládám, že bude přítomna i řada mutací, včetně p15, při dalších nepříznuivých změnách (vzhledem k postižení 5. a 7.chromozomu).
Šance na efektivní léčbu SCT při této prognóze se sekundárním MDS je praticky nulová /viz analýza ze Seattlu prezentovaná na ASH /1 rok přežití: 3%, 3 roky přežití 0%.
pokud je toho nemocný schopen, dal bych mi Vidazu, ale efekt je též sporný (? 10%), studii s Vidazou a Venetoclaxem máme k dispozici, ale sekundární MDS je mezi kontraindikacemi vstupu do studie.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Dobrý den,
pacient byl seznámen s léčebnými možnostmi a zvažovanou konsultaci stran léčby azacytidinem odmítl, preferuje substituční a podpůrnou léčbu.
Děkuji za vaše názory a spolupráci.
Na doplněnou žádost bohužel musím reagovat stejně,
nemocný je indikován k léčbě Vidazou pokud je v dobrém stavu, cytopenii nevidím jako zásadní překážku léčby, léčbu by mělo vést některé z center.
Další případy
73letá nemocná s nově dg. AML
73letá nemocná s nově dg. AML, normální karyotyp, NGS prokázalo tyto mutace: STAG2 (AF 37%), ASXL1 (42%), IDH1 (43%, mutace R132 ), NPM1 (29%), SRSF2 (44%), NRAS (38%). Vstupní KO: WBC 65tis. s 60% blastů v diffu, trombo 25 Pacientka v relativně sluš...
82 letý pac. s MDS s trombocytopenií, nově FiS? jak s antikoagul. terapií?
Vážené kolegium, prosím o laskavou radu, jaké dát doporučení konzultujícímu kardiologovi ohledně volby antikoagulační terapie při nové FiS (preparát, dávka) při trombocytopenii? u 82letého pac.; veden s dg.MDS IB 1/2, IPSS-R 3,5; parametry KO stacion...
Klonová cytopénia nejasného významu
Pacient (MŠ 1969) zaevidovaný v hematologickej ambulancii v júni 2018 vo veku 49 rokov s diagnózami Diagnózy: Ľahká bicytopénia (Le, Tr) Mierna hepatopatia s hyperechogénnym ložiskom v ľ. laloku pečene v. s hemangiom Kortikálna cysta ľavej obli...
Jde zřejmě opravdu o sekundární MDS s R-IPSS "very high", kdy jedinou kurativní léčbou by byla případná alogenní transplantace krvetvorných buněk (SCT), další možnosti postupu jsou paliativní - hypometylační léčba (HMA-azacytidin) anebo pouhá podpůrná léčba (BSC - best supportive care).
Pokud vycházíme z předpokladu, že pacient je transplantabilní (a existuje centrum, které je ochotno ho k transplantaci indikovat) pak pro další postup jsou zásadní priority nemocného. Důkladně bych nemocného informoval o všech kladech a záporech výše uvedených postupů (kurabilní potenciál SCT vs. její mortalita, efekt HMA vs její NÚ, kvalita života při SCT vs. HMA vs. BSC.....) a podle jeho preferencí bychom společně zvolili další postup.
V případě možnosti zařazení do klinické studie bych samozřejmě primárně zvažoval možnost jeho zařazení a nabídnul bych mu jí, respektive bych kontaktoval centrum, kde nějaká studie je ortevřená(aktuálně v ČR studie M15-954 zkoumající efektivitu kombinace Venetoclaxu s HMA v porovnání s placebem s HMA).