Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Aspirin + cytoredukce u low a intermediate risk MPN

Myeloproliferativní onemocnění
7. 1. 2025
» Přehled případů » Myeloproliferativní onemocnění » Aspirin + cytoredukce u low a intermediate risk MPN

Vážené kolégium, ráda bych se zeptala na užívání ASA v kombinaci s cytoredukcí u low risk a intermediate risk ET a PV. Dle jednotlivých prognostických systémů u ET: ELN, IPSET-Th, IPSET a u PV: ELN, IPSS, není úplně jasné jestli pacient s nutností cytoredukovat napříkl. HU, anagrelid, interferon by měl dále užívat souběžně dále ASA. Dejme tomu, pacient bez trombózy, bez ischemické příhody, pod 60 let, JAK2+, s nutností cytoredukovat Anagrelidem u ET, který předtím bral Aspirin, tak se mu po nasazení Anagrelidu vysadí nebo ponechá?

Stejná otázka kupříkladu u PV, pacient pod 60 let, bez trombozy, JAK2+, nutnost provádění erytrocytaferéz k udržení hematokritu v plánu event. nasazení INF, ponechat ASA nebo ponechat jenom cytoredukční monoterapii (HU, nebo anagrelid, nebo INF)? Předem děkuji za vaše odpovědi.

Sdílet

Reakce: 4

Dobrý den, případné vysazení ASA po nasazení anagrelidu u pacienta s ET, jak ho popisujete, je možné, pokud je trombocytóza dobře kontrolovaná, t.j. počet reombocytů je pod 400-450 x 10na9/l, a zvláště pokud má pacient zvýšené riziko krvácení. Naopak, pokud přetrvávají mikrotrombotické projevy a pacient nemá vyšší riziko krvácení, ASA bych v medikaci ponechala. Analogicky bych postupovala ve druhém případě, rozhodnutí je však vždy individuální a dle vývoje parametrů krevního obrazu, sledování krvácivých projevů apod. se může v čase měnit.

Dobrý den i nový rok, souhlasím s paní doc. Žáčkovou, přičemž je třeba zohlednit i další indikace k léčbě ASA - např. kardiologické či neurologické, a potom léčbu měnit ve spolupráci i s dalšími odborníky. Podobně také postupujeme i v rámci případné přípravy nemocných k intervenčním výkonům nebo v souvislosti s dalšími okolnostmi (úrazy, interkurentní onemocnění a jejich léčba).

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji vám za odpovědi. Ještě bych měla dotaz v smyslu - například: u pac. low risk pod 60, který užívá monotp. ANA při PLT pod 400 - Netrvá u tohoto pacienta na monotp. ANA bez aspirinu riziko vzniku TEN/ischemie i když má normální hodnoty PLT? Je tato ochrana cytoredukcí v monoterapii ekvivalentní k antiagregaci?

Samotný počet destiček v daném případě, zvl. je-li pod kontrolou léčby, riziko tromboembolické příhody nepředstavuje, zejm. u nízkorizikového pacienta, i když existují i další rizika, která se mohou na změně rizikového nastavení uplatnit (obezita, imobilizace, kardiovaskulární onemocnění apod.), která se mohou v průběhu sledování pacienta objevit či zhoršit. Stran posledního dotazu - cytoredukční léčba se s antiagregační ztotožnit nedá, i když v podstatě obojí sleduje v jistém smyslu stejný cíl, tedy snížení rizika vzniku trombotické příhody.

Kde začít v novém roce. Tak nejlépe pozdravem.

Obecně v souladu s doporučeními CZEMP u každého pacienta s JAK2 mutací je indikován souběh kterékoli cytoredukce s ASA (není-li kontraindikace; je-li, tak jiné antiagregans). Právě i samotná JAK2 mutace dělá pac. rizikovými, takže naše doporučení CZEMP (dle nich stačí přítomnost jediného rizikového faktoru k tomu, aby byl pac. považován za rizikového) jsou v tomto ohledu nesmlouvavější, než ta Vámi uvedená (viz Schwarz et al: Vnitř. lék. 2011 - doposud nebylo třeba ther. doporučení zásadně měnit). V případě stabilní normalizace všech 3 řad i tak u JAK2+ MPN ASA raději ponechávám, tím spíše, když pacient k té normalizaci stále potřebuje cytoredukci, což znamená, že má stále signifikantní JAK2-mut. klon. Pouze u CALR mutovaných bych si dovolil vysadit ASA v případech, které přestaly potřebovat cytoredukci a mají i tak počty trombo- pod 400 (typicky jde o dg. pre-PMF či spíše již PMF). Ještě podotýkám, že začasto mohou mít pacienti navíc k JAK2 mutaci další trombofilní rizika, a ta je třeba znát a vědět o nich u každého pac.

Druhý bod stran PV: ASA vždy. Právě ti pacienti s déle odkládanou cytoredukcí (osobně nedoporučuju vůbec ji příliš odkládat), jen na venepunkcích, jsou ti nejrizikovější stran trombózy. Byť venepunkce celkově vedou ke snížení rizika trombózy, svým způsobem mají neblahé dopady, neboť vedou k vyšší replikaci JAK2-pozit. klonu a k deprivaci Fe. I při dosažení komplet. hematologické odpovědi doporučuji u PV ASA ponechat (teoretickou výjimkou by mohlo být docílení molekulární remise).

MUDr. Jiří Schwarz, CSc.
MUDr. Jiří Schwarz, CSc. 9. 1. 2025 14:48

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji Vám pane Dr. Schwarz za odpověď, přesně tohle jsem potřebovala slyšet, neb CZEMP a mezinárodní dop. se občas liší a ty mezinárodní jsou více benevolentnější.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Internista

Nejasná elevace nezralých granulocytů

NO: Pacient (1964) s diagnozou Tu močového měchýře, invazívní uroteliální karcinom, St.p.ureteroileostomii dle Brickera. St.p.4 seriích CT CBDCA + Gemcitabin 6-8/22, St.p.radikální RT na pánev 65 Gy/35fr – 5.10.-23.11.2022, tč. udržovací terapie avel...

3 4. 12. 2024 Číst více
Hematolog

Venepunkce vs. terapie interferonem

Dobrý den, ráda bych poprosila o odborný názor stran léčby pacienta s polycytemia vera. Předem děkuji. Pacient nar. r.1971 (52 let) sledovaný pro polycytemia vera od r. 2016, od 2016-2022 prováděny opakované venepunkce cca a každých 1,5 měsíce. V 9/2...

3 4. 11. 2024 Číst více
Angiolog

Problémový žilní vstup

Prosím o konzultaci u 62leté pacientky s problémovým žilním vstupem: - stp. zavedení permcathu doprava, malfce, extrahován - stp. samovolné extrakci permcathu vlevo 11.05.24, - pokus o zavedení permcathu doprava (VJI) 5/24 - žíla nedetekována - oblit...

2 23. 10. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.