Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Relaps po 3 letech od udržovací léčby u 67leté ženy s folikulárním lymfomem

Lymfomy a CLL
8. 3. 2023
» Přehled případů » Lymfomy a CLL » Relaps po 3 letech od udržovací léčby u 67leté ženy s folikulárním lymfomem

Žena nyní 67 let, v dobrém stavu bez větších komorbidit, nadále 2016 Folikulární lymfom grade 1-2, KS IV EA (mediastinum, L ovarium, močový měchýř, retroperit bulk 105mm,. bilat ilicky, bilat ing) FLIPI 4 6x R CHOP, PR s reziduem 55mm dle CT, následováno udržovací Mabthera 12x do 5/2019 kdy dle CT kompletní remise 2/2023 relaps při vyš. tromozy - dle PET Infiltrát vel. 7x3cm s intenzivní akumulací FDG (SUV max.11,9) v malé pánvi vlevo, kterým prochází levostranný ilický cévní svazek. Je uzavřena levá zevní kyčelní žíla a v levé stehenní žíle je trombus délky cca 65 mm. Menší, metabolicky aktivní, infiltrát je patrný podél vnitřní větve levostranné kyčelní žíly. Skelet bez ložiskových změn, bez destrukce. Deg. změny páteře.

Závěr: Patologický hypermetabolický infiltrát zaujímající levostranný zevní ilický cévní svazek v malé pánvi (v případě potvrzení relapsu lymfomu Deauville sk.5). Levá zevní ilická žíla obturována, tromboza femorální žíly vlevo.
- trepano CFM negativní, histologicky relaps neověřujeme, je v místě, kde vstupně lymfom byl, složitě dostupný
- jako standardní postup dle KLS se jeví podání R- bendamustin, gazyvaro na pozdní relaps nemá schválení
- je variantou i možnost ozáření (lze ozářit) či toto by pacientku v dobrém stavu do budoucna kompromitovalo a volili byste pouze v případě nemožnosti jiné léčby?
- nějaký jiný tip na další postup? salvage?

Děkuji.

Sdílet

Reakce: 2

Dobrý večer,

mimo klinickou studii je asi léčbou volby režim BR, jak píšete. Relaps je po 4 letech sice dříve, než by se očekávalo, což značí agresivnější průběh nemocnění, ale pokud není nález rebioptovatelný a nejsou další známky suspektní transformace (vysoké LDH atd.), je BR dobrá volba. Jedinou malou nevýhodou je použití bendamustinu v případě, že by došlo k časnému selhání terapie kvůli možným problémům při separaci MNC pro CAR-T terapii.

Kromě toho by bylo možné podat kombinaci R2, tedy lenalidomid + rituximab, tam byste ale o schválení lenalidomidu museli požádat revizního lékaře.

Další alternativou je probíhající klinická studie IN-MIND, což je R2 +tafasitamab/placebo - pokud nemocného jste schopni referovat do centra, které touto studií disponuje a nemocný by byl schopen jezdit zpočátku po týdnu asi 4 měsíce (poté již jen 2x měsíčně, celková délka terapie je 1 rok), i toto by byla možná alternativa.

Intenzivnější terapii ve smyslu salvage s autologní transplantací bych v 68 letech a relapsu po 4 letech asi nepovažoval za léčbu volby.

Při selhání terapie 2.linie by nemocná pak mohla být kandidátkou CAR-T terapie tisacelem nebo léčby bispecifickou protilátkou - mosunetuzumabem (nutné opět schválení RL).

Držím palce, možností je celá řada,

s pozdravem,

David BeladaZdravím, optimální je léčba 6x R+Bendamustin, alternativne je možné pacienta zařadit do studie s R+Lenalidomid + Tafasitamabem/placebo.
Heidi Mociková

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Kolegium mi potvrdilo můj zamýšlený postup a naznačilo ještě další případné možnosti.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Praktik

Leukocytoza

Dobrý den, prosím o konzultaci. Pacient muž, 64 ročník náhodně zjištěna mírná leukocytoza 12,51, strojový dif. - neutrofily abs. 7,98 , eosinof. abs. 5,52, ostatní norma - pac. udával, že je možná po lehkém nachlazení. Provedena kontrola s odstupem v...

2 10. 7. 2024 Číst více
Onkolog

Mo. Hodgkin intermed stadium 52 let výběr alternativy

Prosím o Váš názor. Pacientka 52letá bez komorbidit krom deprese vzdělaná, 2024 Mo Hodgkin, nodulární skleroza KS II B (LNJ, PNJ, mediastinum 5cm) pocení, FW 95/hod - 13.6.24 PET CT Symetricky vyšší metabolická aktivita obou patrových tonsil - nespec...

2 18. 6. 2024 Číst více
Hematolog

AIHA u nemocného s T-LGL

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o konzultaci ohledně dalšího postupu v léčbě mého pacienta s autoimunitní hemolytickou anémií (AIHA) a leukémií z velkých granulárních T-lymfocytů. Představuji Vám stručný souhrn jeho stavu a léčebné historie. Z...

4 30. 5. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.