Dobrý den, ráda bych Vás požádala o konzultaci k pacientovi, nyní 59letému, diagnostikovanému v 4/2024 s nodálním lymfomem z buněk marginální zóny, st. IVA. Zvažována byla také diagnóza Waldenströmovy makroglobulinemie (vysoký paraprotein IgM), avšak masivní nodální postižení, imunofenotyp a negativita CXCR4 hovoří spíše pro MZL. Pacient je MYD88 (L265P) pozitivní.
Stručný přehled dosavadní léčby a vyšetření: 6 cyklů BR (5–10/2024) s částečnou regresí lymfadenopatie, avšak pro nová ložiska plic hodnoceno jako PD. Biopsie z ložiska v levém dolním plicním laloku (7.11.2024): lymfoplazmocelulární lymfom (LPL) s extrémní proliferací a nekrotizací, Ki67 90 %. Kritéria velkobuněčné transformace morfologicky nesplněna. CT 18.10.2024: parciální regrese LAP a měkkotkáňových mas, avšak nová ložiska v plicích (FDG-avidní dle PET/CT). ECOG PS dle WHO: 0. Bez významnějších komorbidit.
Dotazy: Zvažuji provedení autologní transplantace. Mohu se zeptat, jaký byste doporučili postup? Jaký indukční režim byste přidali k zanubrutinibu a kolik cyklů? Co by bylo vhodné použít jako separační režim? Jak postupovat v případě, že před transplantací nebude dosaženo CR? Děkuji mnohokrát za Váš čas a odborné doporučení.
Reakce: 2
Souhlasim s doc. Beladou, 2 mesice terapie, pote kontrolní PET/CT, pote dle odpovedi dalsi rozvaha. ev rebiopsie.
marek trneny
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Velmi děkuji.
Tazatel byl s doporučeními spokojenDalší případy
Velkobuněčný folikulární lymfom
Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně nejvhodnějšího postupu u našeho pacienta. Pacient 48let - muž od léta se zvětšující rezistence v třísle, sono 9/2024 patologická LU v třísle CT 10/2024 LU v třísle 42x25mm extirpace LU 10-11/2024 - histologick...
Vlasatobuněčná leukémie
Dobrý den, chtěl bych se poradit stran léčby 69letého pacienta s prokázaným relapsem vlasatobuněčné leukémie (mutace BRAF pozitivní), pacient v dobré kondici, ECOG 0. Jako poslední linie byla podáváno v roce 2019 resp. 2022 kladribin + rituximab. Můj...
CNS susp lymfom histologicky neverifikovatelný lokalizací
Prosím o názor kolegia jak postupovat v ne tak zřídkavém případě, kdy infiltrace CNS vstupně suspektní z gliomu regreduje po kortikoidní léčbě, zároven však z pohledu neurochirurgů nelze verifikovat pro vysoké riziko výkonu (zde v kmeni) Případ se na...
Dobrý den,
pokud nyní biopsie z plicního ložiska (optimálně za pomocí PET navigované biopsie z oblasti s maximálním SUV) neprokázala velkobuněčnou transformaci WM, pak bych vyčkal nyní cca 2-3 měsíce efektu zanubrutinibu (v monoterapii, na kombinaci s dalšími léky nejsou dostatečná data a ani není v SPC).
Poté bych provedl kontrolní PET/CT. V případě nedostatečného efektu léčby zanubrutinibem (tedy minimálně PR) bych znovu zvažoval znovu biopsii z oblasti s maximální PET aviditou a poté bych autologní transplantaci zvažoval, po podání platinového salvage režimu, který bych použil i jako separační.
David Belada