Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

ITP

Anémie, cytopenie a vzácné choroby
14. 4. 2025

Dobry den vazene kolegium, chcela by som sa spytat na Vas nazor na mladeho muza s chronickou ITP na liecbe aTPO cca 9 rokov ohladne daľšieho terapeutickeho postupu. Pokracovat v liecbe aTPO -dokedy? Indikujete u Vas v CR v ere aTPO splenektomie? Vysetruje sa este v CR prezivanie Trombocytov? Ak ano, je to mozne vysetrovat aj pri liecbe aTPO? Ak ano mozno u Vas na pracovisku taketo vysetrenie objednat? V minulosti som mala skusenost vo FN Olomouc. Děkuji.

Přílohy:
Sdílet

Reakce: 5

Dobrý den, splenektomií jistě v éře ag. TPO-R významně ubylo, kupříkladu na našem pracovišti jsme z indikace ITP neprováděli splenektomii z indikace ITP řadu let (naposledy asi v roce 2016). V případě, že pacientovi funfují ag. TPO receptoru, přistoupila bych ke splenektomii pouze v případě výslovného přání / preference pacienta, který by například odmítal dlouhodobou léčbu, a i tak bych nejdříve vyzkoušela např. rituximab případě jinou imunosupresi (event. i v kombinaci s ag. TPO-R), kde je šance navození setrvalé remise. V případě, že má pacient stabilní odpověď, je možné zkusit i postupné snižování dávky ag. TPO-R s výhledem setrvalé remise, byť u vašeho pacienta, který poměrně kolísá a má relativně vyšší dávku bych viděla šanci spíše malou. Stran vyšetření přežívání trombocytů v Praze pokud vím dostupné není, dělalo se myslím v Olomouci nebo Hradci Králové, ale nevím jaká je aktuální situace.
S pozdravem Eva Konířová

MUDr. Eva Konířová
MUDr. Eva Konířová 15. 4. 2025 12:22

Prežívanie tromobcytov sa pravdepodobne ešte dá objednať vo FN Olomouc na klinike nukleárnej medicíny knm.fnol.cz/ (aspoň je na zozname vyšetrení, ktoré vykonávajú), musím však poznamenať, že je to už veľmi dlho, čo sme toto vyšetrenie indikovali... Má komplikovanejšiu logistiku, pacient musí byť hospitalizovaný, na transfúznom oddelení sa musia objednávať trombocyty, atd.... Nie som si vedomý ani žiadneho pacienta, u ktorého by sme indikovali splenektómiu po liečbe trombomimetikami...

Dobrý den, pokud je pacient dlouhodobě stabilizovaný na řekněme střední dávce TPO-RA, pokusil bych se je velmi pomalu snižovat až vysadit. Splenektomii bych zvažoval pouze, kdyby si ji pacient vysloveně přál jako jednorázový výkon s nadějí na dlouhou dobu bez potřeby léčby, takovou situaci si dovedu představit, pacienti jsou různí. Za sebe bych ji primárně nenavrhoval. Vyšetření přežívání/zanikání destiček před výkonem resp. jako podklad při zvažování výkonu, má teoretické opodstatnění, my je neprovádíme, literárně má smysl jen s autologními trombocyty...

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobry den, srdecne dakujem panom profesorom aj pani doktorke za odpovedi, ze ste sa venovali mojmu problemu s pacientom ITP. Ano samozrejme viem , ze pri stabilizovaných parametroch Tr mozno taperovat aTPO a snazit sa vysadit, ale pacient ma velmi kolisave hodnoty Tr. Rituximab myslim skušali este v na detskej klinike. Mne ide len o to, ci u Vasich pacientov takýchto mladých (pacient má 24 rokov a už 6 rokov) je liečený aTPO, či teraz prakticky dozivotne ma byt na liecbe aTPO?, kedze napriek liecbe vie poklesnut na Tr 30x10/9/l a predtým mal vyskúšanú radu liekov, na ktore nereagoval. Ďakujem.

Este raz srdecne dakujem za Vas cas a odpovede .

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Dobrý den, u některých pacientů může být bohužel léčba ag. TPO-R dlouhodobá. U takto rezistentnějších pacientů je zásadní udržet "bezpečné" hodnoty trombocytů a zabránit krvácení, což se u pacienta přes kolísání hodnot zdá se daří. Osobně bych splenektomii indikovala pouze v případě, že by to jednoznačně preferoval pacient. Někdy se podaří i po relativně dlouhé době (a to i let) dosáhnout setrvalé remise a vysazení léčby (osobně mám zkušenost s takovým pacientem po 8 letech, který byl v minulosti také velmi rezistentní a extrémně kolísal a nyní je zcela bez ITP terapie). S pozdravem Eva Konířová.

MUDr. Eva Konířová
MUDr. Eva Konířová 16. 4. 2025 18:58

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Srdecne dakujem pani doktorka, tak budeme trpezliví aj s pacientom :-) . Ide len o ten vek pacientov, ak su to uz starsí ludia, je to v pohode ....
Ale aj teraz mam pacientku , ktora ma 22 rokov ma aTPO( Avatrombopag , na eltrombopag nereagovala vobec , po imunoglobulinoch do 2 týždňoch - recidiva ťažkej Tr penie TR 5-6x10/9/l ) , este nebola ani gravidna a neviem si predstavit, ze by mala byt do konca zivota na liecbe... Aksa smiem este opytat pani doktorka, ako to robite v pripade gravidity. Ak mate pacientku na aTPO a otehotnie? Vysadite ju a ak ma fakt nizke Tr s rizikom krvacania (Tr 10-20 x10/9/l) davate imunoglobuliny? Aké mate skúsenosti s Tavlesse (fostamatinibom)? Davate ho ako "solo" alebo v kombinácii s Avatrombopagom? Eventuálne davate kombináciu aTPO v kombinácii sinou liečbou? (kortikoidy?)

Este raz srdecna vdaka za vsetky odpovede a rady.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Dobrý den, pokud pacientky plánují těhotenství, tak je to samozřejmě komplikovanější situace. Pokud je to v čase rozhodování o terapii, tak se snažím jim primárně dát terapii, která je časově omezená nebo v graviditě možná (tj. rituximab nebo azathioprin). Pokud jsou rezistentní a jediné co funguje je ag. TPO receptoru, tak pak je možností buď po nějaké době při stabilitě zkusit postupně vysazovat event. překlenout graviditu IVIG (pokud u konkrétní pacientky fungují, což taky není vždy). Pokud ani jedna z možností nefunguje, tak tady je to situace, kde bych asi splenektomii zvážila... Bezpečnost ag. TPO-R v těhotenství potvrzena není, byť jsou nějaké menší soubory pacientek s romiplostimem, ale to bych viděla jako nejkrajnější možnost a v tom případě určitě switch na romiplostim a pacientka by musela být seznámena se všemi riziky atd.
Zkušenosti s fostamatinibem mám zatím relativně malé, ale dobré, potvrzuje se, že může být efektivní i u velmi rezistentních pacientů - mám pac. s velmi rezistentní ITP, po 7 liniích léčby vč. dvou ag. TPO-R, který je nyní s velmi dobrou odpovědí na fostamatinib. V případě rezistentních ITP je určitě možností kombinace s ag. TPO-R.

MUDr. Eva Konířová
MUDr. Eva Konířová 22. 4. 2025 12:33

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Je velmi dobre poznat nazor odbornikov, som za to vdacna. Ďakujeme.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Praktik

Morfologické změny leukocytů

Dobrý den, u pacientky - OA: st.p. TTE pro CA thyroidey 2021, FA: Euthyrox byl v rámci lab. 02/25výsl. lab. - KO+diff v normě, jen neutrofily 0,44 (0,45-0,7), granulocyty mladé 0,012 (0-0,005) - po virozev.s. Kontrola 04/25 vyšetření zjištěna opět mí...

2 28. 4. 2025 Číst více
Hematolog

Vysoká hladina feritinu + mutace H63D genu HFE + anémie

Vážené odborné kolegium, prosím o radu, jak dále postupovat u níže zmíněného pacienta. Muž, 53 let, doposud léčen s hypertenzí a dyslipidémií, kuřák 10-20cig/den s němou anamnézou stran abusu alkoholu, od konce loňského roku vyšetřován cestou PL pro...

2 15. 4. 2025 Číst více
Hematolog

Bicytopenia nejasného významu

Dobry den vazené kolegium. Chcela by som sa spytat, ako by ste zaverovali pacienta s bicytopeniou (dominuje tazká leukopenia s agranulocytozou), dostupne vysetrenia v prilohe sa nepodarilo stanovit diagnozu) ako uzavriet pacienta, co by ste doporucil...

5 14. 4. 2025 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.