Second opinion pro lékaře

DLBCL případ

Lymfomy a CLL
8. 9. 2023
» Přehled případů » Lymfomy a CLL » DLBCL případ

Dobrý den, zajímalo by mne doporučení u mé pacientky, jak postupovat. 65-letá pacientka s DLBCL, v úvodu masivní bulk 200x140mm v dutině břišní, st.IIB, IPI 2. Po 6xR-CHOP přítomno reziduum v dutině břišní, a to: Několik reziduálních LU s akumulací FDG v retroperitoneu (do 22 x 20 mm, SUV max 34,5, SUV max 9,2, SUV max mediastina 6,8).

Jaký postup byste doporučovali nyní? - provést jen ozáření zbytkových uzlin a při dosažené PET negativitě sledovat? - provést ozáření původního bulku a při dosažené PET negativitě sledovat? - salvage chemoterapie a indikovat pacientku k autologní transplantaci? - indikovat nemocnou ke CAR-T? - indikovat nemocnou ke CAR-T + použít bridge radioterapií? Pokud ano, v jaké dávce a v jakém rozsahu? Děkuji.

Sdílet

Reakce kolegia: 4

Veliké díky za případ, bez znalosti snímků, Přesného umístění rezi duálních pozitivit, není možné dát jednoznačné stanovisko, z mého pohledu je základní otázka, jestli je pacientka indikován k pokračování systémové terapie, Pak by to mela byt CAR T-cell, pacientka má vysoké SUV max (i kdyz i to mediastinum je vyssi, U nás se většinou používá SUV Max jater ke srovnání, nepředpokládám, že úvodně bylo postižení mediastina – klinické stadium II), my se u nás snažíme, pokud je to možné, histologicky před CAR T-cell terapií Verifikovat přítomnost nemoci, nevím zda je to v tomto situaci v tomto případě možné. Radioterapie jako Bridge je možná, podle okolností je možné zvážit i podání chemoterapie – ať již jeste R chop Nebo něco jiného.

Druhou variantou, by Mohla být i Radioterapie bez pokračování další systémové léčby, ale to je skutečně k multidisciplinárnímu zhodnocení Nad snímky A se znalostí celkového stavu pacientky za přítomnosti radiologa, nukleárního lékaře, radioterapeuta , jestli by toto byla pro pacientku vhodná cesta

Marek Trněný
P.S. omlouvám se za případné překlepy, diktoval jsem

Dobrý den,

díky za zajímavý případ. Vzhledem k velkému rozsahu úvodního postižení bych v této situaci volil spíš pokračování ve směru ke CAR-T terapii, a to axicelem.

Ozáření reziduálních uzlin bych volil jako možnost v případě, že nemocná by nebyla ke CAR-T vhodná. Jako bridge při tomto rozsahu reziduální aktivity bych ozáření použil, klidně i ve variantě nižší dávky, např.2x2Gy nebo 5x2Gy.

s pozdravem,

David Belada

Zdravim. Volila bych CAR T cells.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Díky za názor kolegia!

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Hematolog

Mantle cell lymfom - relaps

Dobrý den, rád bych se poradil, jak postupovat u pacienta s pozdním relapsem MCL. 55letý nemocný, bez komorbidit, léčený v roce 2011 pro MCL, st.IVA, MIPI 5,9 (střední riziko), Nordickým protokolem + následně rituximab maintenance, dosaženo 12/2011 C...

4 25. 4. 2024 Číst více
Praktik

Nejasné pocení

Pacientka *1962, zdravotní sestra, poměrně vyčerpaná, denní+noční služby, často souběžně (2 zaměstnavatelé), poslední dobou udává stav cca 5x denně trvající stav úplného zpocení těla, jako když poleje, váhu si drží, je úplně bez energie. Somatický ná...

4 16. 4. 2024 Číst více
Hematolog

DLBCL relapse

Dobrý den, máme pacienta, muž, nar. 1972, DLBCL diagnoza 2011 - po 6x R-CHOP + 2xR kompletní remise, 1. relaps leden 2024, bulky postižení nad i pod bránicí, KS IIIB, sekundární aaIPI - středně vysoké riziko (KS, LDH) ECOG 0, indikován k salvage R-ES...

2 28. 3. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.