Vážené kolegium, mám mladou pacientku (32 let) s CALR positivní ET, v minulosti léčena anagrelidem a pro netoleranci interferonem. Nyní v rámci úsilí o graviditu léčba přerušena, od té doby dochází k postupnému vzestupu thrombo - poslední hodnota je 896. Risikové faktory TEN byly samozřejmě vyšetřeny - vesměs negativní. Otázka zajištění: Besremi dle SPC přímo kontraindikován, Pegasys by snad v graviditě byl možný, leč je prakticky nedostupný. Dotázal jsem se na risikovém těhotenství, dop. ASA, prý lze (ač dle SPC ?).
Můj dotaz je, zda je v tomto případě antiaggregace (vůbec) nutná, pokud dojde k dalšímu vzestupu (>1500) je snad spíše risiko krvácení, čili abych jí spíše nepoškodil? Moc děkuji.
Reakce: 4
Souhlasím s profesorem Dulíčkem, určitě po potvrzení gravidity je na zvážení profylaxe s LMWH (zvláště má-li další rizika - obezita...) a ASA při průkazu zvýšeného rizika preeklampsie.
Dobré je hledat již nyní vhodný interferon pro případ progrese nemoci v graviditě se vším nasazením všemi cestami všude kde to je možné.

Z popisu mi vyplývá, že pacientka dosud gravidní není a je ve fázi "úsilí". Z toho důvodu se rovněž domnívám, že interferon vysazován být nemusel/neměl (dochází ke zvyšování počtu destiček) a že by pacientka měla zůstat na léčbě vč. ASA (při počtech destiček do 1000-1200x10e9/l), v době těhotenství pak dle zhodnocení rizika VTE ev. i LMWH.
Problém je, že z léků s antiproliferačním účinkem je v době těhotenství MPN pacientek jedinou možností léčby právě interferon alfa. I když není pegIFN vysloveně kontraindikován, je v případě Pegasysu (pro reprodukční ztráty u zvířat) doporučeno zvážení profitu a rizika a u pacientek, kde je léčbě nutná, je interferon alfa podáván. U Besremi je z týchž důvodů lék sice nikoliv kontraindikován, ale nedoporučován. Nyní je ale spíše v popředí problém nedostatku a nedostupnosti Pegasysu, proto jedinou možností může nakonec být Besremi, kde může však být těžkostí postoj revizního lékaře ZP. V některých případech nám však pomůže těhotenství samo, kdy v jeho průběhu může dojít k poklesu krevních destiček a jejich novému vzestupu až po šestinedělí, jak jsme měli možnost u řady pacientek pozorovat.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Děkuji. Těhotná ještě není, je ve fázi "úsilí", jak krásně napsal prof. Penka.
Byla na Besremi, který mi byl doporučen vysaditi minimálně 3 měsíce před koncepcí (dle SPC je v graviditě přímo kontraindikován!), což jsem učinil, od té doby (celkem pochopitelně) thrombo stoupají. Pegasys bych jí případně dal (nemá v SPC přímo kontraindikaci a v nějakém testu jsem četl, že je jediný v graviditě povolen), leč je nedostupný a pokud, tak s velkými výpadky. LMWH jsem jí navrhl, moc se jí nelíbí, ale v nouzi nejvyšší by souhlasila, ten ale nepůsobí na aggregaci thr (?).
Ptal jsem se na gyn-por klinice (odd. risikového těhotenství), kde mi doporučili ASA, kterou jsem - přes potencionální risiko prvního trimestru - nasadil.
Nyní ale čekám další vzestup thrombo, kde se obávám risika krvácivých projevů (ač jsem je u vysokého počtu thrombo neviděl, leč jsou popisovány).
Jinak poklesy thrombo v graviditě u ET jsem (u jiné pacientky) rovněž zaznamenal, leč tato další graviditu odmítla 😁, inu je na cytoredukci😡.
Díky za doplnění, a to, že je Besremi kontraindikované v těhotenství, tvrdí někteří RL, ale v SPC je skutečně "jen" nedoporučeno, kontraindikace v SPC explicitně uvedena není.

Další případy
Protein C a S
Dobrý den. Pacientka ve 31.tt gravidity prodělala TIA. Ještě za gravidity zjištěno lab snížení proteinu C a S, po ukončení šestinedělí (stále kojí) provedena kontrola, PC 61% (v 31.tt 42 %) a free PS 83% (31.tt 43%). Medikuje Clexane 0.4 ml 1x denně....
Tromboza v. portae
Pekne pozdravujem vazene kolegium, chcela by som sa spytat na Vas nazor na antikoagulacnu liecbu NOAKOM trombozy v. portae vs. v terene Ci hepatis . 1. Prosim je indikovana dozivotna liecba NOAKOM u pacientky s Ci hepatis, portalnou hypertenziou (spl...
Císařský řez a profylaxe LMWH
Vážené kolégium, přeposílám dotaz z Gyn.odd. a prosím o radu: Zvažujeme na porodnici úpravu podávání LMWH u plánovaných císařských řezů. Současná situace je taková, že každá žena má v den příjmu v 19h aplikovaný Clexane v profylaktické dávce dle hmot...
Dobrý den, předpokládám, že, má negativní anamnézu VTE. Nepochopil jsem, zdali je již gravidní nebo ne. Je otázkou, zdali vůbec potřebuje cytoredukční terapii, nevím, jakých hodnot Plt dosahovala. Jinak pokud není gravidní, kvůli plánovaní není terapii INF nutné přerušovat.
Větě "Dotázal jsem se na risikovém těhotenství", příliš nerozumím. Jinak bych jí dával v graviditě LMWH v profylaktické dávce a postupoval dle KO. ASu by jistě mohla mít v případě zvýšeného rizika preeklapmsie