Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně dalšího terapeutického postupu u 77-leté pac. s B-NHL NOS. Pac. bez významné OA. Pacientka přichází na vyš. pro splenomegalii 220mm + B-sympt. Provedeno dovyš. JAK 2 neg, p53neg, PAT neg. elfo bílkovin s PP IgM kappa kolem 3g/L, dle FACS PK jako B-NHL NOS. Provedena TB - FACS 41% B-NHL NOS, histologie 30% infiltrace B-NHL NOS. PET/CT bez průkazu viabilní neoplázie, bez susp. LUpathie. Vzhledem k B-sympt. a splenomegalii rozhodnuto o terapii B-NHL NOS - R-COP (R schváleno ZP). Po podání několika ml rituximabu (1. cyklus) výrazné NÚ i přes premedikaci - flash, výrazné celotělové kožní eflorescence, třesavka a zimnice. Vzhledem k uvedeným NÚ dále pokračování jen COP. Po 3. cyklech COP provedena kontrola - kde ale splenomegalie stabilní 22-23cm, B-sympt. bez výrazné regrese.
Vzhledem k SD B-NHL-NOS + NÚ po rituximabu + zdr. stav a věk - jaká další terapii by byla podle Vás nejvhodnější? Děkuji.
Reakce: 3
Dekuji za dotaz,
- vzhledem ke kozni reakci nelze vyloucit ani alergickou reakci, ale vidavame velmi vzdacen, souhlasim s doc. Beladou - hospitalizovat a zkusit testovaci davkou zopakovat
- jinak BR ev Benda mono - dobra alternativa, jestli je schopna tolerovat zacinal bych nizsi davkou
drzim palce marek trneny
Zdravím,
měla jsem podobný případ. Pacientovi jsem zkoušela ve 3 cyklech pomalu s premedikací a za monitoraceaplikovat rituximab (3x za hospitalizca), opakovaně měl alergické reakce, dostal od začátku jako chemoterapii Bendamustin, který dojel do 6 cyklů a dosáhl remise.
Heidi Mociková
Další případy
Velkobuněčný folikulární lymfom
Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně nejvhodnějšího postupu u našeho pacienta. Pacient 48let - muž od léta se zvětšující rezistence v třísle, sono 9/2024 patologická LU v třísle CT 10/2024 LU v třísle 42x25mm extirpace LU 10-11/2024 - histologick...
Vlasatobuněčná leukémie
Dobrý den, chtěl bych se poradit stran léčby 69letého pacienta s prokázaným relapsem vlasatobuněčné leukémie (mutace BRAF pozitivní), pacient v dobré kondici, ECOG 0. Jako poslední linie byla podáváno v roce 2019 resp. 2022 kladribin + rituximab. Můj...
CNS susp lymfom histologicky neverifikovatelný lokalizací
Prosím o názor kolegia jak postupovat v ne tak zřídkavém případě, kdy infiltrace CNS vstupně suspektní z gliomu regreduje po kortikoidní léčbě, zároven však z pohledu neurochirurgů nelze verifikovat pro vysoké riziko výkonu (zde v kmeni) Případ se na...
Dobrý den,
klinicky se domnívám, že se může jednat o splenický lymfom marginální zóny, klinická prezentace by tomu mohla odpovídat. K vyloučení HCL by bylo vhodné dodělat mutaci BRAF (pokud nebyla provedena).
Co se týče intolerance rituximabu, Vámi popsané nežádoucí účinky jsou (v mírnější formě) přítomny u většiny podobných nemocných. Osobně bych se pokusil rituximab ještě jednou opatrně podat, a to s vysazením antihypertenziv ráno před podáním, s paralerním podáním krystaloidů (F 1/1 1000 ml i.v.na 2-3 hod.), s plnohodnotnou premedikací (100mg Prednisonu nebo ekvivalent, Dithiaden a 2 tbl.Paralenu) a hlavně VELMI pomalu - klidně prvních 100mg pomalu i.v.na 3 hodiny a další zbytek třeba na 4-6 hodin, s pečlivým sledováním nežádoucích účinků, event.přerušením a podáním Hydrocortisonu. Za svoji praxi jsem viděl prakticky jen 1 nemocného s těžkou, anafylaktickou reakcí, a i zde po několika letech bylo možno rituximab nakonec podat a nemocný jej toleroval.
Vzhledem k dosud minimální reakci na režim COP bych rituximab zkombinoval s bendamustinem pro zbývající 3 cykly (dávka 90mg/m2, při cytopeniích redukce na 70mg/m2).
Pokud by opravdu intolerance byla závažná a nemocný nereagoval na imunochemoterapii, je naprosto racionální variantou splenektomie, s adekvátní podporou před i po výkonu (očkování atd.).
držím palce, děkuji za zaslání zajímavého případu,
s pozdravem,
David Belada