Second opinion pro lékaře

B-NHL s intolerancí rituximabu

Lymfomy a CLL
31. 1. 2023
» Přehled případů » Lymfomy a CLL » B-NHL s intolerancí rituximabu

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně dalšího terapeutického postupu u 77-leté pac. s B-NHL NOS. Pac. bez významné OA. Pacientka přichází na vyš. pro splenomegalii 220mm + B-sympt. Provedeno dovyš. JAK 2 neg, p53neg, PAT neg. elfo bílkovin s PP IgM kappa kolem 3g/L, dle FACS PK jako B-NHL NOS. Provedena TB - FACS 41% B-NHL NOS, histologie 30% infiltrace B-NHL NOS. PET/CT bez průkazu viabilní neoplázie, bez susp. LUpathie. Vzhledem k B-sympt. a splenomegalii rozhodnuto o terapii B-NHL NOS - R-COP (R schváleno ZP). Po podání několika ml rituximabu (1. cyklus) výrazné NÚ i přes premedikaci - flash, výrazné celotělové kožní eflorescence, třesavka a zimnice. Vzhledem k uvedeným NÚ dále pokračování jen COP. Po 3. cyklech COP provedena kontrola - kde ale splenomegalie stabilní 22-23cm, B-sympt. bez výrazné regrese.

Vzhledem k SD B-NHL-NOS + NÚ po rituximabu + zdr. stav a věk - jaká další terapii by byla podle Vás nejvhodnější? Děkuji.

Sdílet

Reakce: 3

Dobrý den,

klinicky se domnívám, že se může jednat o splenický lymfom marginální zóny, klinická prezentace by tomu mohla odpovídat. K vyloučení HCL by bylo vhodné dodělat mutaci BRAF (pokud nebyla provedena).

Co se týče intolerance rituximabu, Vámi popsané nežádoucí účinky jsou (v mírnější formě) přítomny u většiny podobných nemocných. Osobně bych se pokusil rituximab ještě jednou opatrně podat, a to s vysazením antihypertenziv ráno před podáním, s paralerním podáním krystaloidů (F 1/1 1000 ml i.v.na 2-3 hod.), s plnohodnotnou premedikací (100mg Prednisonu nebo ekvivalent, Dithiaden a 2 tbl.Paralenu) a hlavně VELMI pomalu - klidně prvních 100mg pomalu i.v.na 3 hodiny a další zbytek třeba na 4-6 hodin, s pečlivým sledováním nežádoucích účinků, event.přerušením a podáním Hydrocortisonu. Za svoji praxi jsem viděl prakticky jen 1 nemocného s těžkou, anafylaktickou reakcí, a i zde po několika letech bylo možno rituximab nakonec podat a nemocný jej toleroval.

Vzhledem k dosud minimální reakci na režim COP bych rituximab zkombinoval s bendamustinem pro zbývající 3 cykly (dávka 90mg/m2, při cytopeniích redukce na 70mg/m2).

Pokud by opravdu intolerance byla závažná a nemocný nereagoval na imunochemoterapii, je naprosto racionální variantou splenektomie, s adekvátní podporou před i po výkonu (očkování atd.).

držím palce, děkuji za zaslání zajímavého případu,

s pozdravem,

David Belada

Dekuji za dotaz,
- vzhledem ke kozni reakci nelze vyloucit ani alergickou reakci, ale vidavame velmi vzdacen, souhlasim s doc. Beladou - hospitalizovat a zkusit testovaci davkou zopakovat
- jinak BR ev Benda mono - dobra alternativa, jestli je schopna tolerovat zacinal bych nizsi davkou

drzim palce marek trneny

Zdravím,
měla jsem podobný případ. Pacientovi jsem zkoušela ve 3 cyklech pomalu s premedikací a za monitoraceaplikovat rituximab (3x za hospitalizca), opakovaně měl alergické reakce, dostal od začátku jako chemoterapii Bendamustin, který dojel do 6 cyklů a dosáhl remise.
Heidi Mociková

Další případy

Hematolog

Jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"?

Dobrý den, nemáte prosím nějaké tipy z praxe, jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"? Děkuji.

7 22. 3. 2023 Číst více
Hematolog

Pozdní relaps lymfomu s transformací

Dobrý den, rád bych se poradil, jakou léčbu byste doporučovali u nyní 68leté nemocné, která léčena v roce 2008 pro FL, gr.1, po 6xR-CHOP dosaženo remise, která trvala až do roku 2023, kdy se biopticky prokázal DLBCL vzniklý transformací z FL. Pacient...

4 20. 3. 2023 Číst více
Onkolog

Relaps po 3 letech od udržovací léčby u 67leté ženy s folikulárním lymfomem

Žena nyní 67 let, v dobrém stavu bez větších komorbidit, nadále 2016 Folikulární lymfom grade 1-2, KS IV EA (mediastinum, L ovarium, močový měchýř, retroperit bulk 105mm,. bilat ilicky, bilat ing) FLIPI 4 6x R CHOP, PR s reziduem 55mm dle CT, následo...

3 8. 3. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.