Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Vrozený trombofilní stav, st.p.PE a příprava před IVF

Trombóza a hemostáza
15. 5. 2024
» Přehled případů » Trombóza a hemostáza » Vrozený trombofilní stav, st.p.PE a příprava před IVF

Dobrý den, prosím o konzultaci. 30letá pacientka, v roce 2013 prodělala hemodynamicky významnou sukcesivní plicní embolii při HAK / antikoncepci užívala 1 rok, cca 14 dní před příhodou byla změna preparátu/, následně prokázána tromboflebitida VSM a VSP, dále z rizik obezitas, warfarinizována byla cca 1 rok, následně po vysazení warfarinu zjištěn deficit proteinu C, ostatní trombofilie negativní včetně antiFL protilátek. Nyní přichází k vyjádření před IVF. Z rizikových faktorů- obezitas- aktuální hmotnost 120 kg, hypertenze v léčbě capidinem, vrozený deficit PC- aktuální hodnota 52% / norma 70-130/, St.p. sukcesivní bilat. PE 2013- takže jistě vysoce riziková pacientka Klinicky nyní bez potíží, jen chronicky mírně otéká pravé lýtko a kotník po tromboflebitidě v minulosti viz výše. Rodinná anamnéza stran TEN negativní, u sestry následně též zjištěn deficit Proteinu C. Dle doporučení stratifikace rizika trombozy u žen podst. ART / HemaTra 2023/ není kontraindikací ART.

Prosím tedy o konzultaci, jaká dávka LMWH- Clexane 0,8 až 1,0ml s.c. 1x1 za pravidelných kontrol prokoagulačních parametrů, anti Xa aktivity? Mnohokrát děkuji za odpověď a zdravím.

Sdílet

Reakce: 3

Dobrý den
Profylaxe Clexanem 0,8 ml sc.1x denně by mělo stačit. AntiXa nemá příliš smysl dělat. Zajistoval Jsem asi 10 žen s VTE a deficitem proteinů C. Neměl by to být problém.

Ano, doporučená profylaxe by měla být dostačující, sám jsem spíše zastáncem kontroly anti-Xa aktivity - spíše, abych věděl, na jaké úrovni se asi pohybuje...

Souhlasím s denní dávkou 0,8 mL. Laboratorní vyšetření anti-Xa a D-dimerů... při podezření na recidivu VTE/PE, rozvinou-li se výrazné otoky a když pacientka výrazně zvýší hmotnost ve třetím trimestru. Pacientku bych spíše vážil v ambulanci nežli důvěřoval údajům o aktuální hmotnosti z osobní anamnézy.

MUDr. Jaromír Gumulec
MUDr. Jaromír Gumulec 16. 5. 2024 07:44

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď! Výborná spolupráce, rychlá odpověď od několika předních specialistů v oboru. V tomto případě pro mne velmi přínosné. Super, že něco takového existuje a člověk se má kam obrátit.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Praktik

Volba kontracepce

Dobrý den, ráda bych se na Vás, prosím, obrátila s následujícím dotazem. Jedná se o pacientku, žena, 41let, BMI 22, které v 1/2024 byla dg. povrchová žilní trombóza VSM středního rizika, v nevarikózně změněné žíle. Před dg. povrchové žilní trombózy v...

4 14. 5. 2024 Číst více
Praktik

Trombofilní stav

Dobrý den, ráda bych zkonzultovala pacientku r. 1990, t.č. kojící. V osobní anamnéze st.p. splenektomii pro objemnou cystu 2016, Leidenská mutace - st.p. 2x abort. FA: HAK s progesteronem. Alergie nemá. V rodinné anamnéze Leidenská mutace u matky. K...

2 15. 4. 2024 Číst více
Hematolog

Prodloužený APTT s nejednoznačným výsledkem vyšetření LA

Vážené kolegium, prosím o laskavé stanovisko: jak dále dg. postupovat u muže nar. 1989, normostenika, nekuřáka, v osobní ani rodin. anamnéze nejsou žádné údaje o suspektních krvácivých projevech, do hematologické amb. odeslán praktikem pro prodloužen...

3 3. 4. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.