Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

Přínos paliativní péče i v časných stádiích onemocnění

Podpůrná terapie a paliativní péče
4. 10. 2021
» Přehled případů » Podpůrná terapie a paliativní péče » Přínos paliativní péče i v časných stádiích onemocnění
Dobrý den, z literatury je znám přínos paliativní péče i v časných stádiích onemocnění - jak to funguje? Děkuji.
Sdílet

Reakce: 3

Paliativní péče je často mylně vnímána jen jako péče o pacienty v pokročilé fázi onemocnění nebo neléčitelné. Péče paliativního (lépe podpůrného ) týmu má velký význam i v úvodu a průběhu léčby. Máte pravdu - je dobře dokumentováno, že u skupiny pacientů s dobrou paliativní péčí je prodlouženo jejich přežití, ale také zlepšuje jejich kvalitu života.

Ptáte se jak to funguje ?
- Podpůrná péče umožní lepší provedení vlastní léčby a spolupráci mezi pacientem a personálem. Podpůrný tým pomáhá řešit řadu problémů, které nesouvisí přímo s onemocněním. Ošetřující lékař se pak může plně koncentrovat například na problematiku diagnózy a vlastní léčby.

Paliativní přístup má v časných stádiích závažného onemocnění několik přínosů - může pomoci nastavit dobrý terapeutický vztah a komunikaci, která se uplatní v dalších fázích onemocnění. Podobný screening je např. integrální součástí rozhovoru u každého pacienta v MSKC, není vázána na paliativní tým, je součástí edukace základního oboru.

Cit: 1-2-3 Project: A Quality Improvement Initiative to Normalize and Systematize Palliative Care for All Patients With Cancer in the Outpatient Clinic Setting
Anjali V. Desai, Virginia M. Klimek, Kimberly Chow, Andrew S. Epstein, Camila Bernal, Kelly Anderson, Molly Okpako, Robin Rawlins-Duell, Dana Kramer, Danielle Romano, Jessica I. Goldberg, and Judith E. Nelson Journal of Oncology Practice 2018 14:12, e775-e785


1. vyjasnění informačních preferencí pacienta ("Co víte o své nemoci? Jaké informace byste vědět potřeboval? Je něco ,co vám dělá starosti? Co kdyby se ukázalo, že některé informace nebudou úplně příznivé, jak spolu o tom budeme hovořit? Někteří pacienti potřebuji paci informace velmi dopodrobna, někteří v hlavních rysech, jiní potřebují u důležitých rozhovorů někoho blízkého. Jak to máte vy?)
2. osoba důvěry (kdybychom nemohli hovořit takhle spolu, kdyby vám například nebylo dobře, a bylo by zapotřebí něco důležitého rozhodnout - na koho se můžeme obrátit? Kdo by nám jako lékařům mohl pomoci přemýšlet? S kým životě sdílíte důležité věci?)
3. hodnoty a preference (co je pro vás důležité jako pro člověka, - kromě probíhající léčby? Co vám že dělá v životě radost? Co je pro vás v životě důležité? Co bychom o vás jako o člověku měli vědět, abychom se o vás dobře starali?)

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Doplním, že v hematoonkologii existuje také recentní evidence o programech časné paliativní péče o hospitalizované pacienty v probíhající aloSCT a pro hospitalizované pacienty po vysokodávkované chemoterapii pro AML. Vždy se jedná o dvakrát týdně pravidelné návštěvy paliativního týmu u pacienta po dobu hospitalizace. V obou případech (autorkou prací je Areej El-Jawahri a lze si pustit i její Youtube krátká sdělení) vede tento program k zlepšení kvality života, snížení skorování ve škálách deprese a úzkosti, nižší výskyt PTSD. Na ÚHKT se k podobnému projektu chceme dostat. Dosud jsme časnou paliativní péči dle Kateřinou Rusinovou zmíněného 1-2-3 projektu pilotně poskytovali starším ambulantním pacientům s nekurativně léčenou AML - pacientům se paralelně dostávalo péče specializované AML ambulance a ambulance Podpůrného týmu. Prezentovali jsme v Olomouci na nedávném sjezdu jako poster.
Rozklíčovat, proč to někde funguje a přináší benefit není snadné a jsou tomu věnovány diskuse u zmíněných prací - rozhodně to nejsou jen medikamentozní intervence.


Citace:
Effectiveness of Integrated Palliative and Oncology Care for Patients With Acute Myeloid Leukemia
A Randomized Clinical Trial
Areej El-Jawahri, MD1,2; Thomas W. LeBlanc, MD3; Alison Kavanaugh, NP1,2; et al

J Clin Oncol 2017 Nov 10;35(32):3714-3721. doi: 10.1200/JCO.2017.73.2800. Epub 2017 Sep 19.
Effect of Inpatient Palliative Care During Hematopoietic Stem-Cell Transplant on Psychological Distress 6 Months After Transplant: Results of a Randomized Clinical Trial
Areej El-Jawahri 1 , Lara Traeger 1 , Joseph A Greer 1 , Harry VanDusen 1 , Sarah R Fishman 1 , Thomas W LeBlanc 1 , William F Pirl 1 , Vicki A Jackson 1 , Jason Telles 1 , Alison Rhodes 1 , Zhigang Li 1 , Thomas R Spitzer 1 , Steven McAfee 1 , Yi-Bin A Chen 1 , Jennifer S Temel 1

Další případy

Hematolog

Jak představujete paliativní tým?

V nemocnici paliativní tým působí, ale pacienti mají strach z toho, když by za nimi měl přijít, bude to znamenat konec naděje. Jak představujete paliativní tým? Děkuji.

9 28. 6. 2023 Číst více
Hematolog

Jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"?

Dobrý den, nemáte prosím nějaké tipy z praxe, jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"? Děkuji.

7 22. 3. 2023 Číst více
Hematolog

Zkušenosti s paliativními týmy na hematoonkologických pracovištích

V mnoha nemocnicích pracují nemocniční paliativní týmy, jaké je jejich místo a účel, jaké jsou s nimi zkušenosti na hematoonkologických pracovištích? Děkuji za odpověď.

9 24. 2. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.