Second opinion pro lékaře

Kdo má zkušenosti s terapeut. venepunkcí v. femoralis ?

Myeloproliferativní onemocnění
24. 5. 2023
» Přehled případů » Myeloproliferativní onemocnění » Kdo má zkušenosti s terapeut. venepunkcí v. femoralis ?

Vážené kolegyně a vážení kolegové, pečuji o několik pacientů s hemochromatosou. U jedné pacientky nelze ani za UZ kontroly provést terapeut.venepunkci z žil HKK. Díky úpravě jídelníčku došlo k poklesu ferritinu na v průměru 170 ug/l. Chci poprosit o informaci, zda má někdo zkušenost s prováděním venepunkce z v. femoralis či jiné žíly DKK? Pokud ano, zda by byl tak laskav a poradil postup, především bezpečnostní opatření po výkonu na velké žíle (pod UZ, míra komprese, doba komprese, omezení zátěže po výkonu, doba dohledu, lze ambulantně ,...). Velice děkuji. V úctě MŠ.

Sdílet

Reakce: 2

Co by hematolog nemám takového pac. My máme jen polytransfundované pac. s anemií, to je ale trochu jiný problém.

Problematické je zvážení indikace píchání do v. femoralis (proč?), tazatel neudává jakékoli údaje o klin. stavu toho pac., krom hodnoty feritinu. Ten není vysoký (byť vyšší, než cílová hodnota podle doporučení hepatologů [do 50]). Záleží na tom, zda má pac. orgánové postižení, či symptomy heredit. hemochromatózy. Nemá-li pac. trvale dostupné žíly, asi bych zkusil chelatátor. Obecně vzato při výkonu na velké žíle je vždy mírně zvýšené riziko krvácení.

Nejsem znalý ani regulací toho, kdo smí píchat do v. femoralis - asi ten, kdo to umí, např. intenzivista, jistě ne hematolog bez této praxe. Nemá-li pac. poruchu hemostázy, asi lze ambulantně "odmačkat" místo vpichu. Detailní opatření budou na provádějícím lékaři.

MUDr. Jiří Schwarz, CSc.
MUDr. Jiří Schwarz, CSc. 25. 5. 2023 15:23

Za klíčové bych považoval to, jak často je nezbytné venepunkce provádět. Uvedená hodnota ferritinu asi není alarmující. Femorální žílu běžně využíváme při aferéze periferních krvetvorných buněk, což je výkon jednorázový. Opakované punkce v této lokalizaci jsou jistě proveditelné, ale není to optimální. V případě, že je nezbytné venepunkce opakovat několikrát za rok, je na zvážení, zda pacientce nenechat zavést žilní port (cestou v. jugularis nebo subclavia). Je však nezbytné konzultovat kolegy, kteří mají s žilními porty zkušenosti, protože tyto se obvykle používají jen k odběrům krve pro laboratorní vyšetření. Snad by ale bylo možné vybrat port s dostatečným průtokem krve, který by umožnil venepunkci. Další z dlouhodobého hlediska méně vhodnou formou je zavedení tzv. PICC katetru, který se zavádí přes v. brachialis, ale nemůže být kompletně implantován.

Další případy

Hematolog

Polycythemia vera s trombocytósou JAK2+ a splenomegalií

Pacient, rok narození 1969 byl poprvé vyšetřen v naší hematologické ambulanci v prosinci 2017. Anamnesticky udával cca 2roky narůstající únavu, která poslední dobou výrazně gradovala. Pacient v té době pracoval ve vedoucí pozici u Policie ČR + součas...

4 18. 4. 2023 Číst více
Hematolog

Polyglobulie NS

Muž, r. 1965 Sledován v HA od r.2018 s Dg: Polyglobulie NS, polycythemia vera 2.čtením histobiopsie KD neprokázána, obraz spíše reaktivních změn (snížené EPO, Jak 2 exon 12 negat.), sekundární příčina neprokázána (TRN vyš. negat.)-th. venepunkce, pro...

3 6. 4. 2023 Číst více
Hematolog

Jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"?

Dobrý den, nemáte prosím nějaké tipy z praxe, jak komunikovat pacientovi zprávu "ukončuji specifickou hematoonkologickou léčbu"? Děkuji.

7 22. 3. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.