Second opinion pro lékaře

DLBCL - volba postupu

Lymfomy a CLL
22. 5. 2023
» Přehled případů » Lymfomy a CLL » DLBCL - volba postupu

Dobrý den, rád bych se poradil. Léčíme 56-letého pacienta s DLBCL, non GC, v úvodu měl bulky nemoc v dutině břišní i uzliny nad bránicí, st.IIIA, po 6x R-CHOP dosáhl parciální remise s PET pozitivním reziduem v dutině břišní a drobnou PET pozitivní uzlinou v mediastinu. Zvažujeme, zda jako léčbu 2.linie indikovat pacienta při selhání léčby 1.linie k podání CAR-T (Yescarta) nebo nemocného indikovat k záchranné chemoterapii s autologní transplantací. Děkuji za Vaši radu.

Sdílet

Reakce: 3

Zdravím,
vzhledem k tomu, že jde o reziduální nemoc a ne o progresi, doporučila bych záchrannou léčbu na báze cisplatiny (R DHAP, R ICE, R ESHAP) se sběrem autologních kmenových buněk. Pokud po záchranné léčbě nebude přítomna progrese, tak je indikována autologní transplantace kmenových buněk. V případě progrese po záchranné léčbě je jistě indikována léčba. CAR T cells.

Dobrý den,

poměrně složitá otázka ve světle výsledků studie ZUMA-7, ve které byl prokázán benefit axicelu oproti standardní záchranné terapii s autologní transplantací ve 2.linii léčby relabujících/refrakterních pacientů s DLBCL.

Protože refrakterita ve studii byla definována jako nedosažení CR po 1. linii léčby (a tedy PR, SD a PD), byli v této studii zařazeni i nemocní v parciální remisi po 1.linii léčby (a těchto refrakterních bylo celkově v obou ramenech kolem 74%). Z mého pohledu bych se rozhodoval dle kvality parciální remise - pokud by byla regrese lymfomu evidentní (a tedy jasná chemosenzitivita), zvažoval bych salvage s autologní transplantací a CAR-T bych ponechal pro případ selhání této terapie.
V případě klinicky horší odpovědi (včetně parciální remise) bych preferoval CAR-T terapii axicelem.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji všem, co odpověděli!

Další případy

Hematolog

Burkittův lymfom u Svědka Jehovova

Prosím o laskavou konzultaci 29letého nemocného s nově Dg. Burkittovým lymfomem (GC-like fenotyp (bcl2-/cMYC+). , st. IVB, BL-IPI 0, s objemnou tumorozní infiltrací celého žaludku, s okolní lymfadenopatií. Vyšetření likvoru bez patologie, LDH 4.46 vs...

2 28. 5. 2023 Číst více
Hematolog

Folikulární lymfom u pacientky po augmentaci prsou

Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila. Mám 72letou pacientku s nově dg. klasickým folikulárním lymfomem, KS IV, FLIPI 2, indikována k léčbě. Anamnesticky augmentace prsou 2x (r. 2003, r. 2014), v rámci staging provedení PET – kromě abdominální masy...

3 27. 4. 2023 Číst více
Hematolog

Pacient - Castelmanoidní lymfadenopatie

Dobrý den, rád bych se poradil, jak postupovat u 35-ti leté pacientky, která sledována několik let pro psoriatickou spondyloartritidu a nyní jí byl odebrán vzorek uzliny z dutiny břišní s nálezem castelmanoidní lymfadenopatie. Nemocná je klinicky asy...

2 3. 4. 2023 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.