Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Second opinion pro lékaře

DAPT

Trombóza a hemostáza
18. 3. 2024

Dobrý deň, prosím láskavo o Vaše usmernenie ohľadne duálne antiagregačnej (DAPT) liečby pri riziku iNCMP pre trvajucu anatomickú (neoperovatelnu) stenozu mozgovej arterie

Popis: 59 ročný muž, silne pozit RA pre predcasne iNCMP, v OA: 3Xbypass dg:ICHS 3 cievne postihnutie, stp PCI +POBA + 2xDES ACD r 2017-2020 KES LOwn 3, zmiesana dyslipidema, bez diabetu, bez nadvahy ńefajčiar. Od 2021-2023 monoterapia s anopyrinom. Od 2021-2023 takmer stabilna odstupová stenóza ACI l dx 40%...50%, ale v 7/2023 CT angiograficky 60% stenoza terminalneho useku M1 segemntu ACM L dx: intervencny radiolog odp. konzervativny postup pre anatomnicky vysoke perioperacne anatomicke riziko operacie a doporucil DAPT. U angiologa udaj o hyporesponder na Trombex aj tak ponechany na TRombex 75 mg a ANP 100 mg. Teraz odoslany za hematologom - dovod - vyluciť trombofílou a nastaviť účinnu antiagregacnu liečbu? U hematologa nepotvrdena klinicky vyznamna trombofilia (APS sy ACLA ELISA aj LAC koagulacne, AT,PC,PS, monoklonova gampatia, vWAG FVL, FII JAK2, intravask hemolyza: všetko v norme) ma hranicny homocystein a hranicny Liporotein A.

1.Pri liečbe Trombex 1x75 mg a 1x Anopyrin 100 mg absolutne chýbajúca odpoveď na trombex (agregácia po ADP: 64 % [55-90], ADR: 61 % [55-90] Kolagén: 76 % [55-90]) a správna odpoved na Anopyrin: agregacai pri Kyselina arachidónová: 17 %

2."of label" personalizovanyý režim Trombex 2x75mg R,V a ponechany ANP 100 mg.viedol ku laboratorne správnej odpovedi aj na trombex aj ANP (ADP : 50 % [55-90] , ADR : 56 % [55-90], Kolagén: 13 % [55-90], Kyselina arachidónová: 14%)

Naša otázka:

1. Je?Nie je? odborne správne, v personalizovanom režime liecby, u hyporespondera na derivat clopidogrelu, dávať navýšene dávkovanie lieku, (v SPC lieku nie su udaje, odborne info o možnosti navýsených davok trombexu nám nie sú známe, máme len vedosmoť o možnosti navyśenia ANP az na 300 mg/die)

2. Ak je možné navyšit trombex na 150 mg/die, zvoliť režim 2x75 mg R,V alebo raz denne 150 mg R? Anopyrin ponechany na 100 mg 3. Alebo uprednostnit iny protidoštickovy liek? ticagrelor? prasugrel? ku ANP?

S úctou dakujeme za Váš čas aj odborný pohľad.

Sdílet

Reakce: 2

Pěkný den, předtím než se budu vyjadřovat k daným otázkam, dovolte mi zeptat se, zda na dané zavedené léčbě došlo k nějaké recidivě či jinému problému? Jinými slovy, zda je daný pacient klinicky relevantním "non-responderem", nebo zda se jedná "jen" o laboratorní nález, který popisujete a jistě jej nechci jakkoli zlehčovat, ale klinicky léčba kýžený efekt má? Na rutinní laboratorní monitoraci efektu antitrombotické léčby jsou různé názory. Děkuji za doplnění.

Dobrý den,
1/ Souhlasím s doc. Blatným, zda je problém laboratorní či klinický...
2/ Antiagregační terapie se rutinně nemonitoruje a dávky neupravují. V 30% těchto nálezů se jedná se o dobrou adherenci ze strany nemocného.
3/ Doporučuji standardní dávkování -DAPT a užívat hlavně pravidelně, dále to řešit po klinickém selhání této terapie

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobry deň, odpoviem po novej CTangiografii, dakujem za váš čas aj odborne usmernenia.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Hematolog

Vrozený trombofilní stav, st.p.PE a příprava před IVF

Dobrý den, prosím o konzultaci. 30letá pacientka, v roce 2013 prodělala hemodynamicky významnou sukcesivní plicní embolii při HAK / antikoncepci užívala 1 rok, cca 14 dní před příhodou byla změna preparátu/, následně prokázána tromboflebitida VSM a V...

3 15. 5. 2024 Číst více
Praktik

Volba kontracepce

Dobrý den, ráda bych se na Vás, prosím, obrátila s následujícím dotazem. Jedná se o pacientku, žena, 41let, BMI 22, které v 1/2024 byla dg. povrchová žilní trombóza VSM středního rizika, v nevarikózně změněné žíle. Před dg. povrchové žilní trombózy v...

4 14. 5. 2024 Číst více
Praktik

Trombofilní stav

Dobrý den, ráda bych zkonzultovala pacientku r. 1990, t.č. kojící. V osobní anamnéze st.p. splenektomii pro objemnou cystu 2016, Leidenská mutace - st.p. 2x abort. FA: HAK s progesteronem. Alergie nemá. V rodinné anamnéze Leidenská mutace u matky. K...

2 15. 4. 2024 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.