Ve dnech 3. – 6. května 2025 proběhl v Brně 33. výroční sjezd České kardiologické společnosti. Tradiční a zároveň dynamicky se rozvíjející událost letos nabídla více než 120 odborných bloků, workshopy, kazuistiky i prostor pro mezioborovou diskusi.
Mezi hlavní momenty patřila slavnostní přednáška prof. Thomase F. Lüscherera z Curychu, zaměření na praktické aspekty léčby srdečního selhání, inovace v intervenční kardiologii včetně robotické PCI, ale také aktuální témata jako využití umělé inteligence v kardiologii či novinky v doporučených postupech ESC 2024.
Nestihli jste být u toho?
Nevadí, přinášíme vám zpravodajství v podobě komentářů a postřehů z jednotlivých odborných bloků, které jsme natočili s přednášejícími či účastníky kongresu.
Děkujeme všem, kteří poskytli komentáře.
prof. MUDr. Jan Piťha, CSc.
Antiagregační a antikoagulační léčba u asymptomatických pacientů – jak ji indikovat správně
Léčba asymptomatických pacientů s vysokým rizikem aterosklerotických kardiovaskulárních příhod zůstává předmětem odborné diskuse. Názory na indikaci antiagregační terapie nejsou jednotné a závisí na konkrétní klinické situaci. Máte-li pochybnosti, konkrétní případy je možné konzultovat s odborníky prostřednictvím portálu HEMATOLOGIE-online.cz. Položit dotaz můžete ZDE.
prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC
Unikátní použití české technologie mění léčbu fibrilace síní
Nový katetrizační systém, vyvinutý českou společností BTL, přináší revoluční přístup v léčbě fibrilace síní. Tato česká inovace byla úspěšně použita u prvních pacientů v rámci klinické studie a má potenciál zásadně změnit standardy léčby fibrilace síní. Poslechněte si detaily.
prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA, FHFA
Deficit železa u pacientů se srdečním selháním – téma, které rezonuje
V rámci přednášek o chronickém srdečním selhání zazněla i důležitá témata týkající se deficitu železa – častého a klinicky významného problému v této populaci pacientů. Proč se v diagnostice ustupuje od hodnocení koncentrace feritinu? A jaké terapeutické možnosti nabízí současná medicína?
doc. MUDr. Debora Karetová, CSc.
Cévní specialisté na 33. výročním sjezdu České kardiologické společnosti
Srdeční a periferní cévní onemocnění jsou navzájem úzce propojena – společným mechanismem bývá ateroskleróza a trombóza. Vaskulární specialista proto musí rozumět jak procesu aterogeneze, tak trombogeneze a umět řešit jejich následky v klinické praxi.
doc. MUDr. Jana Hirmerová, Ph.D.
Multidisciplinární spolupráce je klíčová
Význam zapojení nejen angiologa, kardiologa a hematologa, ale také gastroenterologa, hepatologa, radiologa, intervenčního radiologa a chirurga je zásadní. Právě propojení těchto odborností je klíčem pro efektivní péči o pacienty. Co přinese Národní kardiovaskulární plán?
MUDr. Martin Radvan, Ph.D.
Novinky v léčbě plicní embolie - katetrizační metody v popředí
Katetrizační léčba plicní embolie zaznamenává rychlý rozvoj. Moderní techniky jsou určeny především pro pacienty s těžkou formou onemocnění, u nichž není možné podat trombolytickou terapii. Poslechněte si podrobnosti v odborném komentáři.
doc. MUDr. Jana Hirmerová, Ph.D.
Angiologický blok přinesl cenné poznatky z oblasti mezenteriálního řečiště
V rámci odborného programu proběhl blok Angiologické společnosti, který se zaměřil na problematiku postižení břišních tepen. Diskutována byla akutní i chronická mezenteriální ischemie, novinky v diagnostice a terapii trombóz abdominálních žil i nejčastější příčiny mezenteriálních trombóz.
MUDr. Petra Vysočanová
Kardiovaskulárních onemocnění přibývá – hypertenze pod drobnohledem
V rámci odborných bloků zazněla témata věnovaná léčbě hypertenze, včetně méně diskutované genderové nerovnováhy. U žen představuje hypertenze vyšší riziko než u mužů. Jaké jsou s tím spojené specifické rizikové faktory? Poslechněte si komentář.