Porovnání účinnosti a bezpečnosti přípravných režimů BEAM a TEAM před autologní transplantací kmenových buněk u pacientů s lymfomy

Odborné články, Výtahy
3. 7. 2023
» Z oboru » Porovnání účinnosti a bezpečnosti přípravných režimů BEAM a TEAM před autologní transplantací kmenových buněk u pacientů s lymfomy
Porovnání účinnosti a bezpečnosti přípravných režimů BEAM a TEAM před autologní transplantací kmenových buněk u pacientů s lymfomy

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

Přípravné režimy před autologní transplantací kmenových buněk (ASCT) patří mezi základní léčebné postupy u pacientů s lymfomy. Nejčastěji používaným režimem je BEAM (karmustin, etoposid, cytarabin a melfalan), ale využívají se i alternativy. Jednou z nich je režim TEAM (thiotepa, etoposid, cytarabin a melfalan), kde je karmustin nahražen thiotepou. 

Dat o porovnání účinnosti a bezpečnosti těchto režimů nelze v literatuře najít mnoho. Tato recentně publikovaná studie, jako jedna z mála, se těmito aspekty přípravných režimů zabývala.

Studie proběhla formou retrospektivní analýzy dat ze zdravotní dokumentace 294 dospělých pacientů s diagnózou lymfomu (35 % difúzní velkobuněčný lymfom, dále Hodgkinův lymfom, T-buněčný lymfom aj.). Medián věku pacientů byl 50 let, 60,5 % byli muži. Pacienti podstoupili přípravný režim BEAM nebo TEAM a následnou ASCT v Turecku v období od 1. ledna 2016 do 31. prosince 2019. Zařazeni byli jen pacienti s kompletní dokumentací demografických a klinických údajů a následného sledování. Léčba nebyla volena na základě věku, pohlaví, diagnózy ani indexu komorbidit.

Režim BEAM dostávalo 72,8 % zařazených, režim TEAM pak 27,2 %. Demografické a klinické charakteristiky byly v obou skupinách podobné. Ve skupině s režimem BEAM byl vyšší podíl pacientů s dosažením první kompletní remise (CR1), ve skupině s režimem TEAM byl vyšší podíl pacientů s dosažením první parciální remise (PR1). Medián sledování byl v obou terapeutických skupinách srovnatelný a činil cca 4,5 roku. 

Výsledky

Bezpečnost

  • režim TEAM: významně delší čas do přihojení v trombocytové linii (p = 0,003) a častější výskyt nauzey (p = 0,031) 
  • režim BEAM: častější výskyt horečky neznámého původu (p = 0,042)

Kompletní remise

  • režim TEAM: 57,5 % 
  • režim BEAM: 70,3 %

Celková mortalita (statisticky nevýznamný rozdíl, p=0,22)

  • režim TEAM: 43 % 
  • režim BEAM: 35 %

3leté přežití/5leté přežití 

  • režim TEAM: 66 %/52%
  • režim BEAM: 67 %/58%

Závěr

Výsledky této retrospektivní analýzy dat ukazují, že s přípravnými režimy BEAM a TEAM před ASCT u pacientů s lymfomy je dosaženo podobného celkového přežití při srovnatelném profilu bezpečnosti. U režimu BEAM bylo dokumentován vyšší podíl pacientů s kompletní remisí.

Reference: Deveci B. et al., Comparative efficacy and safety of beam and team conditioning regimens for autologous stem cell transplantation in lymphoma patients, Transplant Proc 2023 Jan-Feb; 55 (1): 235−241, doi: 10.1016/j.transproceed.2022.12.001.

Sdílet
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.