Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Co nového zaznělo na EHA 2025 v Miláně? Nenechte si ujít videoreportáže

Kongresy, Videa, Aktuality
20. 7. 2025
» Z oboru » Co nového zaznělo na EHA 2025 v Miláně? Nenechte si ujít videoreportáže

Kongres Evropské hematologické asociace (EHA) 2025, který proběhl od 12. do 15. června v Miláně, přinesl celou řadu zásadních novinek i inspirativních diskusí.
Nechte se vtáhnout do dění prostřednictvím různorodých postřehů účastníků, které jsme na místě oslovili. Ještě jednou jim srdečně děkujeme, že neváhali podělit se o své dojmy před kamerou a pomohli nám tak přenést aktuální poznatky i jedinečnou atmosféru kongresu až k Vám.

MUDr. Eva Konířová
Ve svém komentáři vyzdvihuje klinický přínos fostamatinibu v léčbě chronické imunitní trombocytopenie, zejména u obtížně léčitelných pacientů. Zároveň upozorňuje na riziko záměny hereditárních trombocytopenií za imunitní formy a zdůrazňuje význam genetického testování pro správnou diagnostiku a volbu adekvátní léčby.

prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D.
Hodnotí jubilejní konferenci EHA 2025 v Miláně jako významnou nejen z odborného, ale i z mezinárodního hlediska. Aktivně se zapojil do programu věnovaného chronické lymfocytární leukémii a zdůraznil přínos osobních setkání i nové příležitosti pro česká pracoviště v rámci sítí ERIC a EuroBloodNet.

doc. MUDr. Daniela Žáčková, Ph.D.
V komentáři se ohlíží za spolupředsedáním sekce věnované chronické myeloidní leukémii, kde se diskutovalo o asciminibu a možnostech změny léčby. Velký ohlas vzbudila také prezentace české studie HALF, jejíž výsledky budou brzy publikovány.

prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.
Komentuje zásadní změnu v doporučeních pro léčbu mnohočetného myelomu, která nově preferují čtyřkombinační léčbu i u pacientů bez transplantace. Vyzdvihuje také rostoucí význam CAR-T terapie a bispecifických protilátek, přičemž oceňuje dostupnost těchto inovací i v České republice.

prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D.
Pan profesor se věnuje novým možnostem imunomodulace u autoimunitních nemaligních onemocnění, se zvláštním důrazem na zlepšení kvality života pacientů s imunitní trombocytopenií (ITP) a autoimunitní hemolytickou anémií (AIHA). Zároveň upozorňuje na přelomové poznatky v léčbě DLBCL, zejména využití ctDNA a nové terapeutické přístupy u pacientů nevhodných k transplantaci.

prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D.
Komentuje novinky v léčbě chronických myeloproliferativních onemocnění, kde ropeginterferon vyniká schopností udržet dlouhodobou odpověď a snížit JAK2 mutaci. Zmínil také potenciál poměru lymfocytů a neutrofilů jako jednoduchého markeru pro hodnocení aktivity onemocnění a účinnosti léčby.

prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D.
Vyzdvihuje na kongresu EHA 2025 experimentální využití ruxolitinibu u těžkého dřeňového útlumu, který by mohl rozšířit možnosti léčby aplastické anémie. Z oblasti AML pak upozorňuje na nové kombinace s venetoklaxem a slibné výsledky meninových inhibitorů, které se už testují i v českých centrech.

prof. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc.
Ocenil vysokou odbornou úroveň kongresu EHA a spojení nejnovějších dat s přehlednou prezentací, které sám dlouhodobě podporuje. Ve svém komentáři se věnoval pokroku v léčbě nemaligních hematologických onemocnění, včetně využití CAR-T buněk, testování ruxolitinibu u autoimunitních anémií či inhibitorů komplementu u hemolytických forem.

doc. MUDr. Barbora Weinbergerová, Ph.D.
Ve svém komentáři věnuje novým možnostem léčby myeloproliferativních neoplázií, zejména v časných stadiích myelofibrózy. Ocenila studii zaměřenou na ropeginterferon alfa-2b, která ukazuje jeho potenciál u pacientů dosud léčených pouze sledováním.

doc. MUDr. Anna Jonášová, Ph.D.
Shrnuje zásadní novinky v léčbě MDS a akutních leukémií, včetně nových léků jako luspatercept, imetelstat a kombinací s venetoklaxem, které přinášejí naději i pro obtížně léčitelné pacienty. Zároveň zdůrazňuje význam udržovací terapie po transplantaci, zejména u starších pacientů, pro dlouhodobou stabilizaci onemocnění.

MUDr. Ľubomír Minařík, PhD.
Upozorňuje na nové strategie využití CAR-T buněk v léčbě akutní myeloidní leukémie, kde dosud bránily pokroku specifické biologické překážky. Mezi slibné přístupy patří multiantigenové CAR-T, reverzibilní kontrola aktivity či kombinace s jinými terapiemi, které otevírají cestu k účinnější a bezpečnější léčbě.

MUDr. Jana Karolová
Ve svém komentáři zaměřila na novinky v léčbě myeloproliferativních onemocnění a CML, včetně slibných dat k momelotinibu a pacritinibu u pacientů s anémií a trombocytopenií. Zároveň upozornila na aktuální poznatky o účinnosti a rizicích asciminibu a rostoucí význam kombinační léčby u složitějších případů.

prof. MUDr. Tomáš Stopka, Ph.D.
Upozorňuje na zásadní pokrok v léčbě mnohočetného myelomu díky bispecifickým a trispecifickým protilátkám i CAR-T terapii, které vykazují vysokou účinnost. Zdůrazňuje také význam jejich zařazení do časnějších linií léčby, což přibližuje možnost trvalého vyléčení tohoto onemocnění.

Další zajímavé reportáže naleznete v bulletinu

Sdílet
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.