Souvislost mezi viskozitou krve a mortalitou u pacientů hospitalizovaných s COVID-19

Odborné články, Výtahy
1. 11. 2022
» Z oboru » Souvislost mezi viskozitou krve a mortalitou u pacientů hospitalizovaných s COVID-19
Souvislost mezi viskozitou krve a mortalitou u pacientů hospitalizovaných s COVID-19

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

V nedávno publikované studii v Journal of the American College of Cardiology vědci popsali souvislost mezi mortalitou spojenou s onemocněním COVID-19 a viskozitou plné krve (WBV). 

Viskozita plné krve je klinicky ověřeným ukazatelem reologie krve a uznávanou determinantou kardiovaskulárního rizika. Ačkoli byla infekce SARS-CoV-2 identifikována především jako respirační onemocnění, přibývající důkazy charakterizovaly COVID-19 aberantní reologií krve, dysregulovanou imunitní reakcí a trombotickými komplikacemi. Podle dostupných zpráv o pacientech s COVID-19 se hladiny WBV podstatně zvyšují během akutní fáze onemocnění a fáze zotavení. Zvýšená viskozita plazmy, kritický prvek WBV, byla také spojena s horšími výsledky a trombotickými příhodami v mnoha studiích u pacientů s akutní formou COVID-19.

Cílem tohoto retrospektivního kohortového výzkumu u 5 621 hospitalizovaných pacientů s COVID-19 bylo zjistit, jaký je vztah mezi odhadovanou viskozitou krve a úmrtím u hospitalizovaných pacientů s SARS-CoV-2. Autoři předpokládali, že mortalita hospitalizovaných pacientů s COVID-19 byla spojena s vyšší WBV, a snažili se prozkoumat prognostickou užitečnost odhadované viskozity krve, která by mohla předpovídat úmrtí ze všech příčin u těchto pacientů.

Autoři zjistili, že vyšší odhadované vysoké a nízké smykové napětí viskozity krve byly spojeny se zvýšeným počtem úmrtí v nemocnici u 5 621 hospitalizovaných pacientů s akutním průběhem COVID-19.  Zvýšení odhadovaného vysokého smykového napětí o 1 centipoise bylo spojeno se zvýšením úmrtnosti o 36,0 % a odhadované nízké smykové napětí zvýšilo úmrtnost o 7,0 % (p<0,001). Konzistentní souvislost mezi vysokou odhadovanou viskozitou krve a úmrtím byla pozorována u všech podskupin dle pohlaví, věku, metabolických nebo kardiovaskulárních komorbidit, farmakoterapie (statiny a hepariny) a hladin zánětlivých laboratorních markerů. V modelech, které kontrolovaly C-reaktivní protein, interleukin 6, D-dimer a další biomarkery často používané pro klasifikaci rizika hospitalizovaných pacientů s COVID-19, bylo zjištěno, že viskozita krve predikovala úmrtnost. 

U asijské populace vědci podobnou korelaci mezi WBV a mortalitou související s COVID-19 nenašli. Vzhledem k tomu, že ve studii bylo pouze 6 % pacientů z asijských regionů, může se zde jednat o nedostatek dostatečných výskytů k odhalení statistické nesrovnalosti. Kromě toho se vyskytují spekulace o tom, že Asiaté mohou mít vrozené obranné cesty proti vlivu hyperviskozity krve, protože měli nejnižší míru tromboembolické nemoci.

Závěry

Studie potvrdila předpoklad výzkumníků, že u hospitalizovaných pacientů s COVID-19 je zvýšená odhadovaná viskozita krve významně spojena s vyšší mortalitou. To naznačuje, že odhadovaná viskozita krve může predikovat výsledky pacientů v časných fázích COVID-19 a do budoucna bude potřeba zvážit potenciální léčbu, jejíž cílem bude viskozitu plné krve snížit. Souvislost mezi odhadovanou viskozitou krve a mortalitou přetrvávala napříč různými podskupinami, zejména u pacientů bez komorbidit. Autoři také zdůraznili nutnost dalších studií zkoumajících vliv rasových rozdílů na klinické výsledky COVID-19.

Zdroj: Choi et al, Association of Blood Viscosity With Mortality Among Patients Hospitalized With COVID-19, J Am Coll Cardiol. 2022 Jul 26; 80(4): 316–328, doi: 10.1016/j.jacc.2022.04.060

 

Sdílet
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.