
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Mají pacienti s nevalvulární fibrilací síní, kteří jsou léčeni přímými perorálními antikoagulancii (DOACs) a statiny, nižší riziko velkého krvácení ve srovnání s pacienty s DOACs bez statinové léčby?
U pacientů s fibrilací síní jsou DOACs, vzhledem k současně přítomné dyslipidémii, často podávána spolu se statiny. Předchozí studie ukázaly jak snížení rizika intrakraniálního krvácení u pacientů léčených současně atorvastatinem a DOACs, tak vyšší riziko velkých krvácení při kombinaci simvastatinu či lovastatinu s dabigatranem ze skupiny DOACs.
Autoři nedávno publikované studie se pokusili ozřejmit riziko velkého krvácení u pacientů s nevalvulární fibrilací síní, kteří současně užívají DOACs a různé dávky statinů, a to v porovnání s pacienty s DOACs bez statinové léčby. Jednalo se o retrospektivní kohortovou studii, ve které byla využita data více než 90 tisíc pacientů s nevalvulární fibrilací síní z tchajwanské Národní výzkumné databáze zdravotního pojištění (NHIRD), kteří v letech 2012–2017 užívali některé z těchto léčiv ze skupiny DOACs: dabigatran, rivaroxaban, apixaban nebo edoxaban. Průměrný věk celé hodnocené populace byl 75 let, 56 % bylo mužů, průměrné skóre HAS-BLED bylo 3,0 a průměrné skóre CHA2DS2-VASc bylo 4,59. Městnavé srdeční selhání mělo 52 % pacientů, cerebrovaskulární onemocnění 46 % pacientů a diabetes mellitus 41 % pacientů. Primárním sledovaným parametrem byl výskyt velkého krvácení, které bylo definováno jako hospitalizace nebo návštěva pohotovosti z důvodu intracerebrálního krvácení, krvácení do gastrointestinálního traktu, urogenitálního traktu nebo jiných lokalizací. Porovnávala se incidence krvácení po úpravě na potenciální zavádějící faktory při užívání statinů a bez statinů. Pacienti se statiny byli dále rozděleni do skupiny s nízkou až střední dávkou statinů a s vysokou dávkou statinů (tj. atorvastatin 40–80 mg/den nebo rosuvastatin 20 mg/den). Hodnoceny byly jednotlivé tříměsíční úseky pokryté léčbou DOACs+ statinem nebo pokryté pouze DOACs.
Výsledky studie ukázaly, že současné užívání DOACs a statinů bylo spojeno s významně nižším výskytem všech velkých krvácení, a to o 20 % (poměr incidencí [IRR] 0,8; 95 % interval spolehlivosti [CI] 0,72–0,81) ve srovnání s užíváním DOACs bez statinů. Nižší výskyt velkého krvácení byl pozorován jak při užívání nízkých až středních dávek statinů (IRR 0,8; 95 % CI 0,74–0,84), tak při užívání dávek vysokých (IRR 0,8; 95 % CI 0,74–0,88).
Riziko intrakraniálního krvácení bylo při současném užívání DOACs a statinů nižší rovněž o 20 % (IRR 0,8; 95 % CI 0,66–0,93), riziko krvácení do gastrointestinálního traktu potom o 30 % (IRR 0,7; 95 % CI 0,69–0,79). Riziko krvácení do urogenitálního traktu a jiných míst nebylo současným užíváním statinů významně ovlivněno.
U intrakraniálního krvácení byly zjištěny rozdíly mezi muži a ženami. Protektivní efekt statinů byl pozorován pouze u žen (IRR 0,67; 95 % CI 0,51–0,89), ale ne u mužů (IRR 0,87; 95 % CI 0,70–1,08). Riziko intrakraniálního krvácení však u mužů nebylo přidáním statinů ani zvýšeno.
Závěr
U pacientů s nevalvulární fibrilací síní, kteří užívají přímá perorální antikoagulancia, znamená přidání statinu v jakékoliv dávce snížení rizika velkého krvácení. Vzhledem ke kardioprotektivním účinkům statinů je tedy vhodné zvážit jejich podávání u všech pacientů s dyslipidémií léčených DOACs.
Zdroj: Wu H. H., Chang S. H., Lee T. H. et al. Concurrent use of statins decreases major bleeding and intracerebral hemorrhage in non-valvular atrial fibrillation patients taking direct oral anticoagulants − a nationwide cohort study. Front Cardiovasc Med 2022 Aug 8; 9: 969259, doi: 10.3389/fcvm.2022.969259.