Rekonvalescentní plazma pro léčbu ARDS vyvolaného Covid-19 u pacientů na umělé plicní ventilaci

Odborné články, Aktuality, Výtahy
1. 1. 2024
» Z oboru » Rekonvalescentní plazma pro léčbu ARDS vyvolaného Covid-19 u pacientů na umělé plicní ventilaci
Rekonvalescentní plazma pro léčbu ARDS vyvolaného Covid-19 u pacientů na umělé plicní ventilaci

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

Výroba rekonvalescentní plazmy (RP) získané od osob, které prodělaly onemocnění COVID-19, se v době pandemie infekce novým koronavirem SARS-CoV-2 stala znovu objevenou kapitolou v léčbě infekčních onemocnění i přes to, že se jedná o postup známý již více než 100 let. 

Podání anti-SARS-CoV-2 protilátek obsažených v RP se uplatňovalo jako způsob pasivní specifické imunizace s očekávatelnou léčebnou odpovědí a RP se na počátku pandemie stala jednou z velmi rychle dostupných léčebných alternativ. Zkušenosti z předchozích epidemických nákaz způsobených koronaviry SARS-CoV-1 a MERS-CoV ukazují, že RP obsahuje neutralizační protilátky proti příslušnému viru, které jsou pravděpodobně hlavním zdrojem jejího léčebného potenciálu. Nelze vyloučit ani další imunitní mechanismy, jako je protilátkami indukovaná buněčná cytotoxicita anebo fagocytóza.

Cílem studie bylo zjistit vliv podání rekonvalescentní plazmy pacientům s ARDS vyvolaným onemocněním Covid-19 na jejich mortalitu. Primárním sledovaným parametrem byla mortalita ve 28. dni.

Randomizace probíhala od září 2020 do března 2022 a zařazeno bylo celkem 475 pacientů, z nichž 237 pacientů bylo přiděleno k léčbě rekonvalescentní plazmou a 238 pacientů ke standardní péči. Vzhledem k nedostatku rekonvalescentní plazmy byl titr neutralizačních protilátek 1:160 podán 17,7 % pacientů ve skupině s rekonvalescentní plazmou. Glukokortikoidy byly podány 466 pacientům (98,1 %). 

Primární sledovaný parametr – mortalita ve 28. dni:

  • 35,4 % ve skupině s rekonvalescentní plazmou
  • 45,0 % ve skupině se standardní péčí (P = 0,03).

V předem specifikované analýze byl tento účinek pozorován především u pacientů, kteří podstoupili randomizaci 48 hodin nebo méně po zahájení umělé plicní ventilace. 

Závažné nežádoucí příhody se mezi oběma skupinami podstatně nelišily.

Závěr

Podání plazmy odebrané od rekonvalescentních dárců s neutralizačním titrem protilátek minimálně 1:160 pacientům u ARDS vyvolaným Covid-19 do 5 dnů po zahájení umělé plicní ventilace významně snížilo mortalitu v 28. dni. Tento účinek byl pozorován zejména u pacientů, kteří podstoupili randomizaci 48 hodin nebo méně po zahájení ventilace.

Reference: Benoit Misset et al., Convalescent Plasma for Covid-19–Induced ARDS in Mechanically Ventilated Patients, N Engl J Med 2023; 389:1590-1600, DOI: 10.1056/NEJMoa2209502

Sdílet
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.