Ve dnech 15.‑18. září 2024 se konal v Hradci Králové III. ČESKÝ HEMATOLOGICKÝ A TRANSFUZIOLOGICKÝ SJEZD. Na organizaci kongresu se podílely Česká hematologická společnost ČLS JEP, Společnost pro transfuzní lékařství a Společnost pro trombózu a hemostázu.
Protože se kongres pořádá jednou za tři roky, objevilo se velké množství nových poznatků,
které změnily diagnostiku a léčebné postupy. Byli jsme s kamerou na místě
a s potěšením Vám přinášíme krátké komentáře účastníků z pestrého programu.
Děkujeme všem, kteří poskytli komentáře. Děkujeme rovněž pořadatelům za umožnění účasti na konferenci a organizátorovi akce.
prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D.
Kongres v Hradci Králové: 800 účastníků a přednáška profesora Kiladjiana
Do Hradce Králové se i přes nepříznivé počasí sjelo téměř 800 hostů, účastníků kongresu. Kongres také přivítal významné odborníky z Evropy a rovněž přední odborníky z České republiky. Vystoupil i špičkový řečník profesor Jean‑Jacques Kiladjian z Paříže s edukativní přednáškou o tom, jak léčit pravou polycytemii.
MUDr. Eva Konířová
Sympozium o CAR‑T lymfocytech
Paní doktorka vyzdvihla sympozium o CAR‑T lymfocytech, kde zazněly zajímavé kazuistiky z různých pracovišť v České republice. Mluvilo se hlavně o léčbě pomocí CAR‑T lymfocytů u pacientů s autoimunitními onemocněními. Byly prosloveny také přednášky o imunitní trombocytopenii a možnostech léčby nebo přednáška o dětských pacientech.
doc. MUDr. David Belada, Ph.D.
Nové poznatky v léčbě lymfomů a dostupnost nového léku v ČR
Zajímavá edukační sdělení z oblasti lymfomů se týkala osudu pacientů s častým selháním léčby u velkobuněčného lymfomu, folikulárního lymfomu a lymfomu z plášťových buněk. Zazněly také informace o novém léku, který se dostane do České republiky.
doc. MUDr. Daniela Žáčková, Ph.D.
Chronická myeloidní leukemie: molekulární markery, selhání léčby a nové léky
Paní docentka se ve svém příspěvku zaměřuje na chronickou myeloidní leukemii ‑ téma, jímž se zabývaly tři zajímavé přednášky. První ‑ věnovaná identifikaci molekulárních markerů, které predikují úspěch setrvání pacientů v remisi i po vysazení léčby; druhá ‑ zaměřená na pacienty, u nichž léčba nefunguje, a třetí přednáška ‑ zacílená na nové léky a možnosti léčby.
doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D.
Pozitivní ohlasy na sjezd
Kongresem prolínala tematika hematoonkologie a tematika neonkologické hematologie. Průběh kongresu a řadu sympozií hodnotí pan docent pozitivně.
prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D.
Novinky v diagnostice a léčbě CLL: gen TP53 a volba terapie
Pan profesor se věnuje sekci zabývající se chronickou lymfocytární leukemií, kde byly diskutovány novinky jak v laboratorní diagnostice, tak i v léčbě tohoto onemocnění. Vyšla nová aktualizovaná doporučení pro vyšetření genu TP53 u chronické lymfocytární leukemie. Pacienty s defektem genu TP53 léčit terapií kontinuální, nebo fixní?
prof. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.
Nefaktorová léčba: Nové obzory pro pacienty s hemofilií
Pan profesor byl již po prvních dnech nadšen ze skvěle organizované akce, dále hovoří o možnostech nové nefaktorové léčby pro pacienty s hemofilií A i B. Pro řadu nemocných se tak rýsují nové obzory. Poslechněte si další postřehy ve videu.
MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
Léčba Richterova syndromu a novinky v transplantacích
Velké review o léčbě Richterova syndromu, což je nemoc, kde naše léčebné potřeby nejsou naplněny, ale průlomová terapie zatím není na obzoru. Nenechte si také ujít zajímavosti z transplantační sekce.
prof. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc.
Nové léčebné přístupy v praxi
Představení nových léčebných přístupů a nových metod, které máme k dispozici. Co z novinek můžeme uplatnit v praxi?
prof. MUDr. Jan Starý, DrSc.
Léčba srpkovité anémie v Ugandě a využití AI v medicíně
Pan profesor zmiňuje zajímavé přednášky o tom, jak vypadá léčba srpkovité anémie v Ugandě nebo jak nám může pomoci umělá inteligence v některých rozhodnutích při léčbě pacienta.