
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Výzkum na poli mnohočetného myelomu je v současné době dramaticky se vyvíjejícím odvětvím hematologie. Jak přibývá mimořádně účinných terapeutických možnosti, na studium biologie nemoci je kladen stále větší důraz. Vývoj a názorové přeměny se odehrávají i na poli diagnostiky a stratifikace.
Jednou ze zásadních novinek roku 2024 je snaha o eliminaci nutnosti 24hodinového sběru moči pro určeni remise onemocněni. Zásadní analýza podporuje vyloučení tohoto parametru z kritérií pro stanovení remise onemocnění.
Stejně tak je v současné době upouštěno od početního kritéria 5% infiltrace dřeně pro stanoveni remise onemocnění. Tyto historicky překonané parametry se jistě budou dále rozšiřovat. Stejně tak sekvenční stanovení progrese onemocnění pro určení progrese je jeví jako nadbytečné. Naopak do popředí se dostávají moderní diagnostické přístupy, především imunofenotypizační vyšetření periferní krve. To, že naprostá většina pacientů s myelomem má v krvi cirkulující plazmatické buňky, je již známý fakt. Jejich množství je pak zcela nezávislým prognostickým faktorem onemocněni a navíc, ve spojeni s ostatními nepřiznivými parametry onemocněni může predikovat rezistenci k terapii.
Je nesporné, že moderní účinná terapie je zatížena i rizikem závažných komplikaci. Proto se hledají cesty, jak omezit toxicitu stávajících režimů. Dobrým příkladem může být omezeni dlouhodobého užívání steroidů, jako ve studii Maniera a kol. (Blood 2024), kdy byl časně vysazován dexamethason u starších pacientů se zachovalou nebo lepši léčebnou účinností.
Imunoterapeutická vlna dorazila velmi rychle i k mnohočetnému myelomu. CAR-T i bispecifické protilátky jsou nyní v popředí zájmu v různých stadiích onemocněni s bezprecedentní léčebnou účinností. Zásadní pozicí pro bispecifické protilátky se zdá být udržovací terapie po provedené autologní transplantaci.
V safety kohortě pacientů s nově diagnostikovaným mnohočetným myelomem ve studii EMN30 byla po 6 měsících terapie pozorována MRD (minimální reziduální nemoc) negativita u 100 % pacientů, což jsou zcela bezprecedentní data. Bez zajímavosti nezůstává informace o faktu, že u některých CAR-T produktů je jejich efektivita snížena u pacientů po předchozí autologní transplantaci.
Myelom i na prahu roku 2025 zůstává atraktivním výzkumným tématem s prostorem pro rozvoj vědy a klinické praxe.
Zdroj: doc. MUDr. Jakub Radocha, Ph.D., Hematologie 2025, abstrakt E10