
Z aktualit: Vliv léčby lenalidomidem na rozvoj AML související s mutovanou terapií TP53, ASH 2022: nejlepší abstrakty o myelodysplastickém syndromu, léčba starších pacientů s agresivním B-buněčným lymfomem, imunoterapie MM a inovativní přístupy k návrhu klinických studií, ocenění českého vědce a další novinky.
1) Vliv léčby lenalidomidem na rozvoj AML související s mutovanou terapií TP53
Experimenty s myším modelem ukázaly, že lenalidomid vyvíjel selektivní tlak na Tp53-mutantní leukemické buňky a HSPC, ale nesouvisel s proliferací buněk s jinými běžnými klonálními hematopoetickými mutacemi. Přečtěte si detaily.
Zdroj: aml-hub.com
2) ASH 2022: Nejlepší abstrakty o myelodysplastickém syndromu
Upozorňujeme na vybrané práce prezentované na 64. výročním zasedání a výstavě ASH. Členové výboru MDS Hub poskytli svá doporučení pro nejlepší abstrakty, věnované problematice MDS, které byste neměli přehlédnout. Více ZDE.
Zdroj: mds-hub.com
3) Léčba onemocnění starších pacientů s agresivním B-buněčným lymfomem
Jsou na obzoru nové látky, použitelné jak v monoterapii, tak v kombinaci se standardní chemoterapií u starších pacientů s DLBCL. Jak zní doporučení pro léčebnou strategii u starších nemocných s agresivním B-buněčným lymfomem?
Zdroj: lymphomahub.com
4) Imunoterapie MM a inovativní přístupy k návrhu klinických studií
Míra odpovědí na nové terapie mnohočetného myelomu je často příznivá. Přesto tyto terapeutické přístupy evokují nové úvahy o bezpečnosti a účinnosti. To poskytuje příležitost pro inovativní implementaci do standardních návrhů klinických studií. Co je nového?
Zdroj: multiplemyelomahub.com
5) Marek Mráz získal čestné uznání ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj
Doc. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D. získal čestné uznání ministra za svůj výzkumný projekt studující úlohu microRNA a jejich cílových molekul v transformaci folikulárního lymfomu a agresivitě chronické lymfocytární leukémie. Celý článek ZDE.
Zdroj: www.ceitec.cz