Na sympoziu společnosti AOP Orphan Pharmaceuticals v rámci III. Českého hematologického a transfuziologického sjezdu 2024 v Hradci Králové zazněla odborná sdělení zaměřená na léčbu polycythemia vera (PV). Přednášející se věnovali rizikům spojeným s dlouhodobým podáváním pegylovaných interferonů a rozdílům mezi jednotlivými typy pegylovaných interferonů v klinické praxi. Diskutován byl i vliv ropeginterferonu, který přinesl nový přístup k terapii PV, a otázka, jak mutace JAK2 ovlivňuje riziko nežádoucích událostí a dlouhodobé přežití pacientů s PV.
Bližší podrobnosti se dozvíte ze záznamu sympozia níže.
Nepřehlédněte jednotlivé přednášky, které v rámci sympozia zazněly:
PharmDr. Josef Suchopár
Rizika dlouhodobého podávání pegylovaných interferonů
Podívejte se na přednášku, která se zaměřuje na důležité rozdíly mezi pegylovanými interferony. Rozebíráme složení jednotlivých typů pegylovaných interferonů, rozdíly v bezpečnostních profilech a výskytu nežádoucích účinků mezi USA a Evropou. Zjistěte také, jak se liší četnost ukončení terapie z důvodu nežádoucích účinků a v jaké míře dochází k lékovým interakcím.
MUDr. Natália Podstavková
Rozdíly mezi pegylovanými interferony v klinické praxi
Věděli jste, že vývoj nových pegylovaných forem interferonu přináší řadu výhod? Spojení interferonu s polyetylenglykolem prodlužuje biologický poločas léku, což nejen snižuje frekvenci aplikace, ale také zlepšuje jeho snášenlivost. Jakou roli tedy interferon alfa hraje v léčbě myeloproliferativních neoplazií (MPN)? Co víme o pegylovaném interferonu a jaké jsou jeho kontraindikace? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v této prezentaci.
MUDr. Petra Bělohlávková
Příchod ropeginterferonu změnil přístup k léčbě pacientů s PV
Představíme vám klíčová fakta o ropeginterferonu, zaměřená na jeho začlenění do doporučených postupů pro léčbu polycythemia vera (PV). Ropeginterferon, nový pegylovaný interferon, se používá v monoterapii u pacientů s PV první a druhé linie, kteří nemají symptomatickou splenomegalii. Jaké zásadní přínosy ukázaly klinické studie PROUD-PV a CONTINUATION-PV? Dozvíte se v prezentaci.
prof. MUDr. Michal Doubek
JAK2 mutace ovlivňuje přežití bez rizikové události u pacientů s PV
Mutace JAK2 významně ovlivňuje prognózu u pacientů s polycythemia vera (PV), zejména jejich přežití bez rizikových událostí, jako jsou trombotické nebo kardiovaskulární komplikace. Pacienti s touto mutací mají vyšší pravděpodobnost vzniku trombóz a dalších komplikací. Podrobnosti přinášíme v přednášce.