Z brněnského X. výročního kongresu České společnosti pro trombózu a hemostázu

Kongresy, Videa
16. 10. 2023
» Z oboru » Z brněnského X. výročního kongresu České společnosti pro trombózu a hemostázu
Z brněnského X. výročního kongresu České společnosti pro trombózu a hemostázu

V Brně se ve dnech 5. a 6. října 2023 konal již X. národní kongres České společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP. Velký prostor byl věnován mezioborové diskusi nad problémovými okruhy, jejichž společným jmenovatelem je porucha krevního srážení.

V krátkých komentářích se dozvíte, co z odborného programu přišlo našim odborníkům nejzajímavější, jaká témata byla v centru zájmu a kde došlo k výraznému posunu znalostí či postupů.

Děkujeme všem, kteří poskytli komentáře. Děkujeme rovněž pořadatelům za umožnění účasti na konferenci a organizátorovi akce agentuře Meritis s.r.o.

prof. MUDr. Miroslav Penka, CSc.
Zdravice prezidenta kongresu
Čím se lišil letošní jubilejní X. kongres pro trombózu a hemostázu a v čem je jeho přínos pro odbornou veřejnost napříč specializacemi.

 

prof. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.
Novinky v oblasti krvácivých chorob a v oblasti trombózy
Hodně zajímavého se událo v oblasti vrozených krvácivých chorob, zejména hemofilie, kde se výrazně posunuly možnosti léčby. Jaká nová úskalí a oblast zájmu tato terapie přináší a jakým tématům se věnuje odborná diskuse v oblasti trombóz?

 

prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D. (první komentář)
Trombocytopenie u pacientů se solidními nádory z pohledu onkologa
Vedle počtu trombocytů jde také o jejich funkci. Proč znamená trombocytopenie pro onkologa problém, jak souvisí s intenzitou podávané onkologické léčby a kdy efektivně využít spolupráci s hematology?

 

MUDr. Jaromír Gumulec
Aktuální dění v oboru v podání kolegů
Zajímavými příspěvky byla doporučení u antifosfolipidového syndromu v těhotenství, příprava doporučení Prevence trombózy v gynekologii a porodnictví a prezentace o používání směsné plazmy ve FN Brno.

 

Prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D. (druhý komentář)
Podpůrná léčba a paliativní péče v hematoonkologii
Tato nedílná součást moderní terapie vyžaduje provázanost. Nezřídka je u onkologických pacientů řešena hematologická problematika s výrazným dopadem na rizikovost pacienta i průběh léčby.

 

MUDr. Libor Červinek, Ph.D. 
Novinky v oblasti imunitní trombocytopenie 
Hlavní novinkou v letošním roce jsou nové české doporučené postupy. K jakým významným změnám došlo a jaké nové léky jsou pro terapii pacientů k dispozici?

 

Pořadatel:
Česká společnost pro trombózu a hemostázu ČLS JEP
Organizační zajištění kongresu:
Meritis s.r.o.

Sdílet
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematologie-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.